Tiszafüredre érkezett az Utazó rendező
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága 2020. február 14-én a tiszafüredi Kovács Pál Művelődési Központban indította útjára az Utazó rendező elnevezésű programját, melynek legfőbb célja az amatőr színjátszás iránti érdeklődés felkeltése.
Az igazgatóság mintegy hét alkalomból álló foglalkozássorozatot valósít meg Csengeri Gábor színész, rendező szakmai irányításával, valamint a Művelődési Intézet képviseletében Rónyai László közművelődési referens segítő közreműködésével, akik első alkalommal 2020. február 14-én 17.00 órakor találkoztak a program iránt érdeklődőkkel. Közülük néhányan tagjai a helyi Füredi Jóbarátok nevű társaságnak, illetve a Tiszaszentimrén működő Dió Színháznak is.
Elsőként Rónyai László köszöntötte a résztvevőket, majd ismertette az Utazó rendező program legfőbb célját, a megvalósulás menetrendjét. A közös munka helyzetfeltáró beszélgetéssel indult, melyen szó esett arról, hogy milyen művészeti csoportok tevékenykednek a településeken, miért jó ezekhez a közösségekhez tartozni, milyen hagyományokkal rendelkeznek és milyen tevékenységeket végeznek. Ezután a résztvevőkkel közösen beszélték meg egy darab színpadra állításának lépéseit. Mindemellett szólt még a Nemzeti Művelődési Intézet országos projektjeiről, többek közt a Pajtaszínház Programról, amelyet az amatőr színjátszó mozgalom felélesztése és fennmaradása érdekében hozott létre a Magyar Teátrumi Társasággal együttműködve. Tájékoztatást adott a Színháziskola képzésről is, amely a Lázár Ervin Program minél sikeresebb megvalósítását segíti.
Ezt követően Csengeri Gábor vette át a szót, aki ismertette a tiszafüredi csoporttal szakmai elképzeléseit. Az együttes munka kezdéseként kommunikációs és szituációs gyakorlatokat végeztek, ezekkel elősegítve az egymással történő megismerkedést. A foglalkozás tanácsadással és kötetlen beszélgetéssel zárult, majd a rendező felvázolta a következő találkozáshoz kapcsolódó feladatokat. Ezek egyike a program népszerűsítése, abban bízva, hogy új résztvevők is csatlakoznak még e most formálódó társulathoz. Különösen várnák férfiak jelentkezését a jelenleg csak hölgy tagokból álló csoportba, hisz nem kevés fejtörést okozhat olyan darab kiválasztása, amelyben csak női szerepek kerülhetnek kiosztásra.
Az Utazó rendező program jó eszköz arra, hogy az amatőr színjátszás segítségével, egy darab színrevitelével, bemutatásával hozzájáruljon a közösséghez tartozás érzésének megerősítéséhez: akár színészként, vagy díszletek, jelmezek elkészítőjeként, akár nézőként megtapasztalva a színház nyújtotta élményeket.
Rimóczi Veronika
Rónyai László