Népfőiskolai tapasztalatcsere Kiskörén

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság 2019. november 27-én népfőiskolai látóutat szervezett a szomszédos Heves megye déli szélén, a Tisza-tó partján elhelyezkedő kistelepülésre, Kiskörére.

Az új építésű, korszerűen felszerelt Művelődési Ház látta vendégül a tapasztalatcserére érkezőket. Elsőként Baloghné Szilágyi Tünde igazgató asszony mutatta be az intézményt, majd beszélt arról a sokszínű kulturális kínálatról, amit a település lakóinak nyújtanak. Szólt arról is, hogy néhány évvel ezelőtt még e programok látogatottsága, az érdeklődés intenzitása nem volt arányos a befektetett energiával.

2018-ban épp ezért azzal a céllal jött létre a Kiskörei Vásárhelyi Pál Egyesület és Népfőiskola, hogy új lendületet adjanak a helyi közösségi létnek, érzelmi kötődést alakítsanak ki településük, értékeik iránt, erősítsék az ott élőkben a lokálpatriotizmus érzését. Minderről már Hovisák Jánosné Illés Mária beszélt, aki évtizedekig tanítónőként dolgozott a helyi általános iskolában, jelenleg a helyi értéktár bizottság elnöke, a népfőiskola létrehozója.

Legfőbb feladatuknak az egyesületek, kisközösségek létrehozását tekintik, amelyek kapcsolódhatnak az egészségmegőrzéshez, ismeretszerzéshez, szórakozáshoz, sporthoz. Programjaik élményeket nyújtanak, és összekötik a különböző generációkat. Örvendetes, hogy egyre többen és lelkesebben kapcsolódnak be a két programnév alatt szerveződő tevékenységekbe: az egyik a „Gyere velünk!” program, amely során falujáró körutakat, hajókirándulásokat szerveznek, a másik a „Tudod, hallottad, csináltad?” program,  az ismeretterjesztést, tudásmegosztást tűzve ki célul.

Hovisákné Marika mindemellett szabadidejében csodálatos színvilágú alkotásokat is létrehoz a fémdomborítás technikát alkalmazva. Kézműves foglalkozás keretében be is mutatta, hogyan készíthető el egy medál ezzel a technikával, majd a résztvevők is alkothattak egy szép dísztárgyat.

Ezt követően sétára indult a csapat, ahol olyan jellegzetes építményeket tekintettek meg, amelyek szerepelnek a helyi értéktárban. Elsőként a Tájházban néztek körül. A sok éves gyűjtőmunka eredményeként összegyűlt korabeli használati tárgyakkal a nyolcvanas években rendezték be az 1856-ban vályogból épült nádfedeles házat. A szövőszék máig működőképes, melyen a látogatók ki is próbálhatják a szövést.  A Tájház udvarán áll a Kukucskálónak elnevezett építmény, amit nemrég épített a falu közössége a népfőiskola egyik programjaként, amelynek célja a vályogvetés hagyományának felelevenítése volt.

A program zárásaként a résztvevők ellátogattak az 1973-ban üzembe helyezett vízlépcsőhöz, amely Kisköre nevét országosan is ismertté tette. Végül a duzzasztómű mellett található Hallépcsőt tekintették meg, ami ökológiai folyosóként biztosítja az átjárást az élőlények számára a Tisza-tó és a Tisza folyó között.

A látóút elérte célját, hisz a tapasztalatcserék, érdekes programok hozzájárultak a népfőiskola eszméjének további erősödéséhez.

Rimóczi Veronika

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.