Megkapta Tanúsítványát Szolnokon a Színháziskola pedagógusképzés első csoportja

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

Három csoportot indított a Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága a Lázár Ervin Program Színháziskola képzésében. A megyében élő pedagógus és közművelődési szakembereket szólította meg a négynapos pedagógusképzés. Két csoport Lakiteleken, egy csoport pedig Budapesten, a Fővárosi Nagycirkuszban töltötte a szakmai képzés két közbülső gyakorlati napjait.

A szolnoki képzéseket Erdészné Turcsányi Katalin és Dr. Várszegi Tibor vezette. Előadásuk során betekintést nyújtottak az előadóművészeti szervezetek munkájába. Megismerkedhettek a résztvevők a drámapedagógiával, a művek kiválasztásának, megtekintésének, értelmezésének, elemzésének módszertanával is.

Lakiteleken a Lázár Ervin Program létrejöttének folyamatába kaphattak betekintést Fekete Péter kultúráért felelős államtitkártól. Vidnyánszky Attila Kossuth-díjas rendező, a Nemzeti Színház igazgatója a színház-pedagógiáról szerzett többéves tapasztalatait osztotta meg a hallgatókkal.  Závogyán Magdolna a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője a Lázár Ervin Program Színháziskola célját, eredményeit, az országszerte megvalósuló képzéseket mutatta be.

Az előadásokat követően a Békéscsabai Jókai Színház művészei által bemutatott mesejátékot, Szarka Gyula – Zalán Tibor: Az igazmondó juhász és az aranyszőrű bárány című zenés darabját láthatták és elemezhették a Színháziskola résztvevői. A budapesti programon résztvevők a Hófödte álom – Ősi cirkuszi mese című előadást láthatták a Fővárosi Nagycirkuszban a szibériai Jakutföldről érkező művészek tolmácsolásában.

A negyedik képzési napon Szabó Csilla, a Szigligeti Színház dramaturgja tartott tájékoztatót a Lázár Ervin Program szolnoki megvalósulásáról. Ismertette a műválasztás okait, majd részletesen beszélt a Szigligeti Színház által műsorra tűzött Mikszáth Kálmán – Deres Péter Szent Péter esernyője című romantikus színműről, valamint Jékely Zoltán: Mátyás király juhásza című mesejátékról. Ez utóbbi kosztümös főpróbájának egy felvonását tekinthette meg a csoport. A hallgatókat Molnár László, Jászai-díjas színművész, a darab rendezője köszöntötte.

A Szín-Mű-Hely-ben tett látogatás után a csoport értékelte a négy napos képzést. A hallgatók átvehették a tanúsítványokat, igazolásokat. Jó volt látni és hallani, hogy igazán értékesnek, várakozáson felülinek értékelték a négy napot. Gazdag tapasztalatokkal, új módszerekkel, másfajta látásmóddal feltöltődve mennek haza a megye számos településére, és jó szívvel ajánlják a képzést a tavasszal érkező újabb érdeklődők számára.

 

Ondok Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.