Kézművesség a fókuszban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

2021. július 29-én a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretén belül a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóságra, a soron következő módszertani műhelyfoglalkozásra ellátogattak a Népművészeti Egyesületek Szövetsége – röviden NESZ képviselői.

A középfokú Közművelődési és közönségkapcsolati szakember képzésen résztvevőknek tartott előadást a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület elnöke Kenyeres Sándorné, valamint a törökszentmiklósi Apáról Fiúra Népművészeti és Kézműves Egyesület elnöke Molnár Anette. Az előadások alkalmat teremtettek arra, hogy a munkatársak megismerkedhessenek mindkét egyesület feladatával, valamint céljával, szerkezeti felépítésével, tevékenységi körével, programjaik finanszírozásával, elismerő díjaival. A bemutatott egyesületek alapvető célkitűzése a népművészet és a népi kézművesség hagyományainak, szellemi értékeinek és technikai tapasztalatainak felelevenítése, megőrzése és továbbörökítése.

 

Délután folyamán „A népi kézművesség helye a kulturális örökség megőrzésében, átadásában, helye a magyar társadalomban” című előadásával vezette be Kenyeres Sándorné a munkatársakat a népi kézművesség világába. A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Népművészeti Egyesület tagja, Tóth Erzsébet számos kész nemeztárgyat hozott bemutatásra, majd megismertette a nemezelés technikáját is a résztvevőkkel. Előkerült rengeteg gyapjú és nemezeléshez szükséges eszköz, a csoport tagjai pedig lelkesen kezdtek neki a kézműveskedésnek és egy karkötő elkészítésének élményével gazdagodtak.

Remek hangulatban telt el a műhelyfoglalkozás, amelyet az egyik résztvevő, Farkas László véleménye is bizonyít: „délelőtti mindkét Hölgy előadása, igen érdekes volt és nagyon hasznos. Ez a plusz ismeret az ember általános műveltségéhez nagyon jól passzol, főleg úgy, hogy a program a mi látásmódunkat is szélesíti. A délutáni kézművesség nekem nagyon érdekes volt, annál is inkább, mert én ilyenekkel soha nem foglalkoztam. Viszont, annál inkább felkeltette a figyelmemet és nagyon élveztem az alkotást/művészkedést. Az oktató Hölgynek minden elismerésem, annál is inkább, mert rajta is látszott, hogy nagyon élvezi azt, amit csinál.”

 Nagy Enikő

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.