Jógyakorlat cunami indult meg Komárom-Esztergom megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

Nem elég, hogy a JógyakorlatON weboldalon keresztül videóüzenetben ismertették a jó gyakorlatokat a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának munkatársai, ezen túl közművelődési szakmai nappal és pódiumbeszélgetés sorozattal is támogatják a megyei szakmai hálózatot:

2021. március 19-én rendezték meg az év első megyei közművelődési szakmai napját az online térben. A közel 40 főnyi résztvevő számára a megyei igazgatóság munkatársai egy tömör hírblokkal készültek: ismertették az aktuális pályázati felhívásokat, lehetőségeket, majd a kötelező dokumentáció kapcsán nyújtottak információszolgáltatást. Kiemelve a közművelődési helyi rendeletek felülvizsgálatát. A hírblokkot a Nemzeti Művelődési Intézet országos internetes oldalaiban rejlő lehetőségek ismertetésével zárták.

A szakmai nap körkérdéssekkel folytatódott: a résztvevőket egyenként megszólították és így el tudták mondani jelenlegi helyzetüket, terveiket a húsvéti időszakra és hosszabb távra is:

A Vértes Agorájában, a megyeszékhely kulturális központjában és telephelyein a háttér-szervezői feladatokat végzik: pályázatokat írnak, az elnyert támogatások áttervezését, szervezését végzik, készülnek az Agora Fórum megújítására is. Emellett a városrészi telephelyeken sem állt meg az élet, nyári táborok kidolgozását és egy új színjátszókör, a Galla Színpad szervezését is végzik.

Csolnokon a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programnak köszönhetően megkétszereződött a korábban sem alacsony szintű kreativitás mértéke. Gasztrovideó készítésébe fogtak farsang kapcsán, márciustól a művelődési ház hírlevél szolgáltatást indított, az 1848/49-es szabadságharc ünnepéhez kor- és célcsoportonként különböző aktivitásokat szerveztek. Húsvét közeledtével „Nyuszi ül a fűben” címmel hirdettek közösségi aktivitást a távolságtartási szabályok figyelembe vételével.

A Magyary Zoltán Népfőiskolai társaság a hagyományos, egészségügyi, történelmi, irodalmi ismeretterjesztő előadásait szervezte át az online térbe, emellett a felnőttképzési folyamataihoz egy e-learning platformot hoztak létre.

Annavölgy községben szűk egy éve tevékenykedik újra közművelődési szakember a helyi közösségek megerősítése érdekében. Munkája során közösségi médiafelületet alakított ki a közművelődési színtér számára. A felületen és a faluban is számos aktivitással segíti a lakosságot, helyi közösségeket. Húsvéti készülődés keretében közös tojásfa készül, melynek a településen nagy hagyománya van. Jelenleg 180 tojás díszíti, de számuk napról napra nő…

Húsvéti mosolykuckó – Vandrovnik Klára fotója (Baj IKSZT)

A tojásfa motívuma sok településen ismétlődik, de ez csak a kezdeményezések alapja. Minden a helybeliek kreativitásán múlik! Csép községben hosszú évek óta nem volt közművelődési szakember, az elöregedő apró faluban új színt hoz a mindennapokba a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Program keretében bekapcsolódó szakember a települési mindennapokba. Elsődleges feladata a lakosság megszólítása, bevonása melyre kitűnő alkalom a tojásfa feldíszítése. A szakember ezen túl készül a föld napjára és nyári táborok szervezésében is gondolkodik.

Epöl községben festett tojásokkal díszítették a közművelődési színtér ablakait és a tájház előtt készülnek köztéri dekorációt készíteni. Az epöliek a húsvéti nyuszit fogják keresni a következő időszakban. Minden állomáson feladatlapokat kell megoldani. Ezek visszajuttatásáért apró ajándék jár a résztvevőknek

Szintén tojásos ötletet valósítanak meg Neszmélyen is. A tavalyi lezárások idején több mint 300 egyedi tojás-alkotással díszítették ki a tojásfát a helyi közösség tagjai. A közművelődési szakember várakozásával ellentétben azonban az alkotásokat a lakosok nem kérték vissza, hanem a közösségnek adományozták így idén kibővített lehetőségei vannak a közművelődési szakembernek. A tojásfát ismét feldíszítik a helyi lakosok, klubok, körök, szakkörök és az alkotásokat a lakosság köréből választott zsűri fogja méltatni. A helyezettek kis ajándékot is kapnak. A tavalyi kézműves alkotások az időközben elkészült Helytörténeti Gyűjtemény ablak-galériájában lesznek megtekinthetőek. Neszmély ötletei itt nem fogytak el: tojás kereső települési séta-vetélkedővel buzdítják a helyieket a kimozdulásra. Az elrejtett tojások első darabját a közösségi médiában közzétett térkép alapján találhatják meg az érdeklődők. A következő állomásokhoz a kulcs mindig az aktuálisan felfedezett tojásban rejtőzik. Emellett egy kisebb találós kérdés megválaszolásával fogják igazolni a találatot a résztvevők a szervezők irányában.

A járványügyi korlátozások szigorodása miatt viszont a környező településekkel – Vértesszőlős, Baj, Dunaalmás – közösen tervezett „Húsvéti sonka túra” ötlete felkerült a később megvalósítandó projektek polcára.

A neszmélyiek a helyi vállalkozásokkal kapcsolatot építve készülnek az anyák napjának megünneplésére. Kézműves szappan és csokoládékészítő helyi termelő bevonásával, partnerségi együttműködés keretében fogják az ünnepi felhívásukban résztvevőket díjazni.

Húsvéti mosolykuckó – Vandrovnik Klára fotója (Baj IKSZT)

Pilismarót község életét a pandémia mellett az időközi önkormányzati választás elhalasztása is nehezíti. Ennek ellenére a konferenciabeszélgetés során a helyi szakember egy 3 oldalas sűrű rendezvénytervet lobogtatott meg a kamera előtt, mutatva, hogy ők felkészülnek mindenre. Adaptálták Tarján község „NYOMDaSétát” elnevezésű programját, és hasznosítani tervezik a JógyakorlatON weboldal első adásában elhangzottakat is. Emellett a korábban megalakult pajtaszínházi csoport önállóan és a közösségi színtér felületein is tesz közzé aktivitásokat.

Héregen szintén a szakterületre újonnan bekapcsolódó szakember dolgozik: megújították a települési újságot: vadonatúj online terjesztési lehetőséget alakítottak ki a Héregi Hírmondóhoz, amelynek elkészültét sok önkéntes keze munkája, a közösség összefogása támogatta. Ezen túl a településen készült fényképek gyűjtését szervezték meg, amelyekből képeslap fog készülni. Héreg a tervezésben is jeleskedik: gőzerővel szervezik a nyári programokat, falunapot…

Ete községben az általános iskolások online bevonásával készülnek a költészet napjára. A húsvéti tematikájú köztéri dekoráció mellett locsoló versekkel húsvéti figurás, saját készítésű ételekről bemutatott fotókkal és színezőkkel aktivizálják a lakosságot. Az alkalmazott módszerek között helyet kap a közösségi média és az egyenként, a postaládákba eljuttatott színező lapok is – az elkészült alkotásokat a helyiek az ablakba kitéve alkotnak települési kiállítást.

A beszélgetésbe bekapcsolódott Komárom és Mocsa községekben is aktív, bár már nyugalmazott közművelődési szakember, aki az amatőr művészeti csoportok online próbafolyamatairól osztott meg tapasztalatokat, valamint a járványhelyzet enyhébb korlátozásai között megvalósított komplex hagyományőrző, településaktivizáló programját is ismertette.

Baj községben is zajlik a húsvéti készülődés… komplex és nagyon kreatív települési vetélkedővel készülnek a tavaszra a közműveődési szakemberek. Akcióik részletei hamarosan a közösségi felületeiken kerülnek majd nyilvánosságra.

A szakmai nap harmadik elemeképpen kis csoportok alakultak az online felületen, hogy megvitathassák a szakemberek, mely jó gyakorlatok váltak be az online vagy offline térben, és természetesen szó esett arról is, hogy mely kísérleteket kell tovább csiszolni, hogy a megfelelő hatást érjék el a szakemberek.

A szakmai nap zárásaként élőben visszajelzést adtak a résztvevők a mentimeter felület segítségével.

Edelmayer Zsolt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.