Ha személyesen nem is…

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet a pandémia okozta nehézségek áthidalására és a közművelődési szakemberek motiválására létrehozta a JógyakorlatON weboldalt. Az oldal célja, hogy a Kárpát-medence szerte dolgozó közművelődési szakemberek megismerhessék, megismertethessék a jó példáikat, ezzel is erőt adva egymásnak a jelenlegi kihívásokkal teli időszakban.

A Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság kivette a részét az első adás összeállításából: összegyűjtötték a megye számos jó példáját.

A Komárom-Esztergom megyei közművelődési szakemberek folyamatosan arra törekszenek, hogy a településeik közösségi média felületein, illetve a járványügyi szabályok betartásával szabadtéren olyan jó kezdeményezéseket valósítsanak meg, amelybe bevonhatóak a helyiek és mosolyt csalnak az arcokra. A közösségi oldalon az évfordulókhoz, ünnep- és jeles napokhoz kapcsolódó híreket, neves személyeket, eseményeket mutatnak be hazánkból és a nagy világból. Előadássorozatokat indítanak például művészetről, vagy a helyi alkotók munkáiból keresztrejtvényt készítenek tematikusan. Az ünnepekhez kapcsolódóan otthonaikban az önként jelentkezők verseket, dalokat vesznek fel, amelyet a művelődési ház vezetője összevág, és ünnepi műsorként mindenki számára elérhetővé tesz.

Van olyan kolléga, aki éppen dalárdát szervez, akikkel közösen tavaszváró dalokat fognak előadni egyelőre online formában. Húsvét közeledtével egyre több helyen elindul a tojásfa állításának kezdeményezése, amely során egy kijelölt fára megadott idő intervallumon belül minden helyi lakos kirakhatja a saját maga által elkészített tojásokat, amely színesíti a települést és az összetartozást is szimbolizálja.

Kocs község közművelődési szakmai munkatársa a járvány 2020-as megjelenése óta számos kezdeményezéssel szólította meg a helyi lakosságot:

Tematikus rajzpályázatokat hirdet minden korosztály számára. Adott évkörhöz, időszakhoz kötődő tematikus színezőt készített, amelyet a közösségi színtérnél lehet átvenni előzetes egyeztetés alapján és ott is lehet leadni, hogy a munkákból a művelődési ház ablakaiban kiállítást rendezzenek. A kiállítások sorát fotópályázatokkal színesíti: egy-egy pályázati felhívásra a pályázók maximum 3 fotót küldhetnek be, amelyből készülő kiállítás a közösségi oldalon jelenik meg.

A közművelődési szakember tematikus heteket is szervezett egy-egy téma köré: például. Mackó hét zajlott február végén. Ennek keretében Mackó online kiállítás, mackós színezők, mackó mese, mackó készítés zajlott, amelyek leadhatóak voltak a faluházban a járványvédelmi előírásoknak megfelelően, és újabb kiállítások készültek belőlük. A Mackós mese hétfőtől péntekig címmel meghirdetett mesék pedig a faluház facebook oldalán érhetőek el. A rendezvény a megelőző években a Kultúrházak Éjjel-Nappal programsorozat egyik „offline” színfoltja volt – így ilyenformán egy többéves hagyomány került át új platformra.

Március 1-jével indult egy online sorozat, amely a helyi alkotókat mutatja be. A videókat a járványügyi előírásoknak megfelelően veszik fel a közösségi színtérben és válnak elérhetővé a közösségi oldalon mindenki számára.

A húsvét előtti héten hétfőtől csütörtökig „Keresd a nyulat” című akciót kezdeményeznek, amely farsangkor meghirdetett „Keresd a bohócot” akcióval indult. A Vöröskereszt helyi szervezete biztosít alapanyagot, amelyből egy nagyméretű nyulat készít a közművelődési szakember. Hétfő és csütörtök között a település különböző helyein lesz majd elérhető. A helyszíneket egy-egy, a közösségi médiában közzétett feladvány révén lehet megtalálni. A felfedezés során mindenkit arra biztatnak, hogy szelfizzen a húsvéti nyúllal, és az elkészült fotókat küldje el. A kezdeményezés variálhatóságának csak a fantázia szab határt.

Egyre népszerűbbek a szabadtéri kiállítások is, Tatabánya város a Kép Szín Tér fotóművészeti műhely egyesülettel közösen rendezett az alkotók képeiből fotókiállítást a város főterén, míg az ácsi Bartók Béla Művelődési Ház a Magyar Kultúra Napján tárta a nagyközönség elé az Ács-Pénzásás ARTjáró-t. A települést két részre választja a nagyforgalmú Budapest-Bécs vasútvonal, a település részek közötti gyalogos közlekedés aluljárón keresztül biztosított. A közművelődési szakemberek kezdeményezésére az önkormányzat és a MÁV ZRT. együttműködésével helyi kötődésű alkotók képeiből nyílt kiállítás az aluljáróban. A kiállítás installációjának elkészítésében egy helyi civil szervezet, a Bakancsos Klub működött közre. A kiállítás képei mellett rövid leírás és QR kód található, amely az érdeklődőket a művelődési ház webfelületének tematikus aloldalára navigálja. Ezen a felületen a részletes információkon túl egy virtuális vendégkönyvbe is bejegyzést tehetnek a kiállítás látogatói. Az ácsi Bartók Béla Művelődési Ház kollégái számos újdonságon törik még a fejüket, így érdemes követni őket!

Az adventi ablaknyitogató ihlette a Tarjánban február folyamán megvalósuló NYOMDaSÉTÁt! című programot, amelyhez minden nap elhelyezésre került a település különböző helyszínén egy dobozban vagy befőttesüvegben egy pecsét, amellyel a pecsétgyűjtő füzetbe lehetett pecsételni. A kezdeményezés eseményénél lehetett megtalálni minden nap, az utcáról, helyszínről készített fényképet, amely utat mutatott, hogy hol kell keresni az adott nap a pecsételő helyszínét. A kép a Falu TV-ben is bemutatásra került. A pecsétgyűjtő füzet a facebookról letölthető volt, illetve a Kultúrház ajtajára kihelyezésre került egy doboz, amelyből az érdeklődők szabadon vehettek maguknak gyűjtőfüzetet. A pecsétek a kihelyezéstől számítva egy héten át voltak elérhetőek a sétálók számára. Aki minden pecsétet összegyűjtött, apró ajándékokat fog kapni, melynek a sorsolása még éppen várat magára…

A Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság munkájába is betekintést nyerhetnek. A JógyakorlatON videóüzenet forgatási folyamatába az igazgatóság minden szakembere bekapcsolódott: az előkészítés során gyűjtötték a partnerektől a jó példákat, a forgatási alkalommal pedig igazi stábbá alakultak: dolgozott a díszletes, a súgó, a stylist, a világosító, az operatőr és a vágó is, hogy megszülethessen a www.jogyakorlaton.hu weboldalra készülő anyag. A megyei igazgatóság munkatársai ezúton is buzdítanak minden érdeklődőt, hogy a saját jó példáik bemutatását ne halogassák! Foglalják össze egy-egy rövid videós bejelentkezésbe és töltsék fel a www.jogyakorlaton.hu oldalra!

Edelmayer Zsolt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.