Jó hangulatú táncházzal zárult a Hungarikum műhely rendezvénysorozata

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága 2020 januárjában tartotta utolsó foglalkozását a Művelődő közösségek Észak-Magyarországon elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projekt keretein belül létrejött Hungarikum Műhelyt, melynek mindvégig a karcagi Déryné Kulturális, Turisztikai, Sport Központ és Könyvtár adott otthont.

2019 februárjában indult el a nagy sikerű rendezvénysorozat, mely havi egy alkalommal várta az érdeklődőket. Célközönségét mindazon felnőtt lakosok és szakemberek alkották, akik szívesen bővítették ismereteiket a Hungarikumok történetéről, a települési értéktárakról, a kulturális örökségvédelemről. Központi témája az értékfeltárás gyakorlata, az értéktárak működésének bemutatása volt jó példákon keresztül.

A 12 foglalkozáson szakemberek tartottak előadásokat, ezt követően szakmai beszélgetéseket, eszmecseréket folytattak elsősorban a helyi és térségi értékekről. Megismerkedtek a Szolnok Megyei Értéktár elemeivel, a Hajdú-Bihar és a Tolna megyében megvalósult jó gyakorlatokkal, kulturális értékekkel.

Júniusban részt vettek a XXI. Karcagi Birkafőző Fesztiválon, ahová Heves megyéből is hívtak vendégeket. Először előadást hallhattak arról, hogy miért is került fel a karcagi birkapörkölt a Hungarikumok listájára, majd testközelből ismerték meg főzésének tudományát. Természetesen meg is kóstolták az elkészült finomságot. A helyszínen a környékbeli kézművesek remekeit is megcsodálhatták.

Az utolsó öt alkalommal Pusztai Zsolt muzeológus–néprajztudós, a Túri Fazekas Múzeum igazgatójának filmvetítéssel egybekötött előadásait láthatták, hallhatták az érdeklődök, melyek során megismerkedtek a magyar gasztronómia történetével éppúgy, mint a méltán híres alföldi fazekassággal, végül pedig a néptánc, népzene hagyományaival, a tájegységre jellemző táncfajtákkal.

A rendezvénysorozat zárásaként a jelenlévőket táncházba várták. A jó hangulatról és arról, hogy életkortól és előzetes tánctudástól függetlenül mindenki táncra perdüljön Oroszné Millinkhoffer Rita néptáncoktató gondoskodott, akinek segítségével az alaptánclépéseket sajátították el körtánc formájában. A fergeteges közös táncolás során mindenki megtapasztalhatta a néptánc máshoz nem hasonlítható közösségépítő erejét.

A Hungarikum Műhely a résztvevők számára olyan plusz ismereteket adott, melyeket lakóhelyükön is hasznosítani tudnak, képessé teszi őket arra, hogy felhívják a környezetükben élők figyelmét a helyi kulturális, természeti értékek fontosságára, megőrzésük lehetőségeire, valamint ezen értékek mentén kis közösségek létrehozására.

Rónyai László

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.