Elkezdődött az Amatőr művészeti csoportok mentorálása képzés Jász-Nagykun-Szolnok megyében is

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága 2021. április 23-án az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával ingyenes, online képzési formában megvalósuló Amatőr művészeti csoportok mentorálása című 60 órás továbbképzést indított szakemberek számára.

A képzés célja, hogy a résztvevők megismerjék az amatőr művészeti csoportok működését, a mentorálási folyamat során használható támogató eszközöket, technikákat, a mentorálási folyamatok végig követésének módszereit, illetve fejlesszék a feladat ellátáshoz szükséges gyakorlati készségeiket.

 

Az első alkalom az (amatőr) művészeti közösségek szerepe és hatása a helyi társadalomra címet viselte, ahol definiálták a művészeti csoport fogalmát, megvizsgálták a különböző amatőr művészeti csoportokat, a helyi társadalmi hatását, és jó példákat ismertek meg. A második alkalommal az amatőr művészeti csoport működésének sajátosságait térképezték fel. Többek között megismerték a helyzetelemzés szempontjait, módszereit, a hatékony csoportépítési, közösségépítési módszereket, csoportdinamikát.

A továbbképzési program különösen ajánlott közművelődési szakemberek számára, mert a jogszabály szerint ötévente kötelező min. 120 órányi továbbképzési kötelezettségük keretében 60 órában érvényesíteni tudják.

 

A képzés 60 órás, amelyet a járványügyi helyzetre való tekintettel digitális formában szervezünk. Az online előadást igyekeznek az előadók a résztvevők bevonásával színesíteni (körkérdések, személyes tapasztalatok kérése, kahoot játékok). Az eddigi tapasztalatok alapján a képzést végző közművelődési szakemberek jól vették az teams felületen folyó előadások „akadályait”, az esetleges technikai problémákat a képzési koordinátorral együtt sikeresen megoldották és könnyen lehetett aktivizálni is a részvevőket. Az oktatást követően a tesztek kitöltése is hiánytalanul megtörtént.

A képzési alkalmakon a gyakorlati közművelődési szakemberek hasznos, a mindennapi életben is alkalmazható tudást kapnak annak tekintetében, hogyan tudják fejleszteni, segíteni az amatőr művészeti csoportjaikat. A művelődő közösségek működése ezáltal „beágyazódjon” intézményi és települési szinten és katalizátor szerepük erősítse a helyi együttműködéseket, közösségképződéseket.

 

Rónyai László

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.