Bábos workshop és lakiteleki látogatás

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Nógrád Megyei Igazgatóság

Júniusban rendhagyó módon valósultak meg a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban résztvevő közművelődési asszisztensek számára a módszertani műhelynapok. Egy csoportunk a „Közösségépítő Kultúránk” keretében Lakitelekre látogatott el, egy csoportunk pedig egy bábos workshopon vett részt.

A salgótarjáni csoport a „Közösségépítő Kultúránk” eseménysorozat lakiteleki programján vett részt 2021. június 24-én. A délelőtti program során a Békéscsabai Jókai Színház előadásában a „Hajnalban, délben, este” című olasz vígjátékot nézte meg a csoport. Ezt követően megismerkedtek a Nemzeti Művelődési Intézet székházával, bejárták a Hungarikum Ligetet és betekintést kaptak a Népfőiskola Alapítvány munkájába is. A lakiteleki élményeket, az új ismereteket a csoport egy rövid videóban foglalja majd össze.

A balassagyarmati csoport műhelymunkája során egy bábos műhelynapot tartottunk, a „Nógrádi bábos műhely” keretében, a nógrádmegyeri Együtt-Egymásért Egyesülettel együttműködve.

A műhelyfoglalkozás célja a bábjáték iránti érdeklődés felkeltése a közművelődésben dolgozó kollégák körében, hiszen a tevekénység jól illeszthető a művelődő közösségek létrejöttének elősegítése vagy az amatőr alkotó és előadó-művészeti tevékenység feltételeinek biztosítása alapszolgáltatásokba.

A nap során Csóka Eszter báb-és játékkészítő, díszlettervező, szakértő avatta be a bábozás rejtelmeibe a kollégákat. Egy interaktív kiállítás segítségével ismerkedhettek meg a hátulról mozgatható textilbábokkal, az újbábokkal, a zoknibábokkal és a szicíliai marionett bábokkal. Olyan technikákat is elsajátíthattak, amelyek segítségével az egyszerű hétköznapi tárgyakból lehet bábokat varázsolni, mint például a textilpelenka vagy a fagolyó és zsenília drót. A kiállítás során nem csak a bábokat, hanem egy-egy bábelőadás kellékét is kézbe vehették a résztvevők. A nap során megismerkedtek a bábművészet történetével, segítséget kaptak ahhoz, hogy milyen bábtechnikát válasszanak a különböző korosztályú gyerekeknek, milyen alapanyagokat használjanak, és megtapasztalhatták, hogy egyszerű alapanyagok felhasználásával is sikerélmények érthetőek el a gyerekek körében.

Csoportmunka keretében egy-egy történetet kellett megtervezni az adott bábok és kellékek felhasználásával, esetleges újra gondolásával, majd egy jó hangulatú zoknibáb-készítő workshop zárta a napot.

Júniusban megtapasztalhatták kollégáink a különböző előadó-művészeti tevékenységek kulturális, közösségmegtartó erejét.

Szigeti Lászlóné, Máté Lászlóné

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.