A közösség ereje az együtt töltött, egymásra szentelt idő ereje!

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatóság

Tíz alkalomból álló foglalkozássorozatot indított útjára a Nemzeti Művelődési Intézet Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága Mesterszálláson. A helyi hímző szakkör tagjai és más érdeklődők számára a „Közösség megtartó ereje” programban hétről hétre új technikákkal ismerkedhettek a résztvevők.

Molnár Jánosné Kóródi Borbála szövő, népi iparművész, népi kismesterség oktató szívvel lélekkel készült minden alkalomra. Volt gyapjú nemezelés, készültek a mobiltartó tokok. A zsineges dísztárgyak olyannyira nagy sikert arattak, hogy a klub egy lelkes tagja az Idősek világnapjára dekorációt és tombolatárgyakat is készíttetett a frissen tanult technikával.

Az ügyes kezű asszonyoknak a horgolás már-már anyanyelvük, meg is fogalmazódott, hogy legközelebbi megmutatkozásuk a település előtt ezekből a válogatott csodacsipkékből lesz. A szakkörön új technikát is tanultak, megismerkedtek a ma divatos és a fiatalok által is igen kedvet Amigurumi horgolással.

Az adventet várva készültek asztaldekorációk, ajtó kopogtatók, termésből ablakdíszek, fűz-gúzsra kötött dekorációk, karácsonyfa díszek, angyalkák, gyöngygömbök, de fonalgrafika technikát alkalmazva még hímzett képeslapok is születtek. Nemez lapokból készült a betlehem a szent családdal, csillaggal, szamárral.

A 10 alkalom egyik nagy meglepetése a gyertyaöntés volt, mert ezt a technikát a jelen levők most látták először. Szív alakú, virág alakú, csavar és színes… mindenkinek olyan gyertya készült, amilyet szeretett volna otthon az adventi asztalon látni.

A házi sütemény bemutató ugyan nem volt szorosan a program része, mégis az utolsó találkozó olyan meghittre sikerült, amit a kezdetekkor csak remélni lehetett. 2019. november 22-én a zárásához érkezett szakkör ünneplőbe öltözött. A tagok karácsonyi dekorációval, fenyővel, varrott szaloncukordíszekkel, csipkedekorációval díszítették ki a közösségi termet. A legfinomabb házi süteményeket kóstolták és kóstoltatták egymással. Az ünnepi hangulatban kis koszorúk készültek, amik elviszik az itteni meghitt percek emlékét az otthonokba.

Külön öröm, hogy a résztvevők minden alkalommal gondoltak az éppen hiányzókra, akiknek következő alkalommal taníthatják meg a frissen tanult technikákat. Hálás köszönet a szakkörnek, a szakkört vezető Marianna és Borika néninek. Nagy öröm, hogy közös igényként fogalmazódott meg a 2020-as folytatás.

Ondok Katalin

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.