A mentorhálózat a Közösségek Hetének katalizátora

Projektek / Cselekvő közösségek projekt

A Cselekvő közösségek projekt országos rendezvényeit és a Közösségek Hete operatív feladatait értékelték a szakmai nap résztvevői a májusi együttműködést erősítő alkalmon.

Elsőként Fodor Tamás szakmai vezető (NMI) tájékoztatta a munkatársakat a TOP18 rendezvénysorozatról és az intézmények regionális társadalmiasításának folyamatáról. A szakmai vezető elmondta, hogy a közművelődési terület társadalmiasítási alkalmait mintegy 294 résztvevő látogatta meg. A társadalmiasítás folyamataival kapcsolatban kiemelte, hogy a kulturális intézmények közösségi alapon történő működésében nagy szerepe van az adott intézmény nyitottságának. Giczi András, az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) szakmai vezetője beszámolt az intézményük által szervezett országos rendezvénysorozat eredményeiről. Arról is tájékoztatott, hogy a tizenkettedik állomásánál járó ’Aktív 18’ elnevezésű rendezvénysorozat alatt 484 főt sikerült elérniük. Az OSZK szervezésében megvalósuló negyedéves szakmai nappal kapcsolatban Giczi András elmondta, hogy az Országos Széchenyi Könyvtárban zajló munkálatok, illetve a könyvtár nyári időszakban történő zárva tartása a júniusi rendezvényt nem veszélyeztetik. A könyvtári terület által szervezett társadalmiasítási rendezvényeik eredményeképpen eddig 40-50 intézményt vontak be a programba és további 23 intézményt fognak még felkeresni.

Tóth Vivien mentorhálózatért felelős munkatárs (NMI) az NMI Művelődési Intézet szervezésében lebonyolított TOP18 rendezvénysorozatról számolt be. „Többek lettünk általa.” – fogalmazott Tóth Vivien, összegezve a programsorozat tapasztalatait. Értékelésében a 18 állomásos rendezvényein két hónap alatt 741 résztvevőt sikerült megszólítaniuk. Számszerűsítve megemlítette, hogy 135 előadót kértek fel és több ezer kilométert utaztak ezeken a rendezvényeken, amelyek minden megyében hasonló tematika szerint bonyolódtak le. A pályázatok tekintetében kiemelte, hogy a számokon túl minden megyében személyek, arcok, történetek, közösségek és települések kerülhettek a pályázatok mögé, más-más megvalósítási fázisban és eltérő tapasztalatokkal.

Róznerné Lipcsey Zsuzsa, mentorkoordinációs csoportvezető (MOKK) a soron következő mentori feladatokat ismertette. Tájékoztatójában összegezte a gondozott közösségek és az eddig dokumentált Lakossági Információs Fórumok számait. A későbbiekben az idén „Adj esélyt…” mottóval indult Közösségek Hetével kapcsolatban megköszönte a mentorok aktivitását és arról tájékoztatott, hogy a tematikus hétbe mintegy 551 programszervezőt, 390 települést, 760 programot sikerült bevonniuk. A TOP helyi identitást erősítő projektek megyei körképéről ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből Rémik Melinda és Sármány Antónia kulturális közösségfejlesztő mentorok számoltak be a mentortársaknak. A megyében induló projektek nagy része még az első, vagy a második mérföldkőnél tart. A kapcsolatfelvétel folyamatosan zajlik a 15 nyertes pályázat települési önkormányzataival és a gondozott közösségekkel.

A Közösségek Hetének tapasztalatait a délután folyamán műhelymunka keretében is értékelték, a tematikus hét feladataival és eseményeivel kapcsolatban a mentorok az elmúlt három év tapasztalatait összegezték. A közös értékelés során személyes tapasztalataikról és a megyei programok sokszínűségéről számoltak be. Egyetértettek abban, hogy a többlépcsős regisztráció és az utódokumentáció nehézségei miatt sokan elállnak a csatlakozástól az online felületeken, noha a tematikus hét kiváló lehetőség a közösségek számára, hogy megmutatkozhassanak. A három év tükrében, a Közösségek Hete fenntarthatóságát tekintve úgy ítélték meg, hogy a mentorhálózat katalizátorként működik a programsorozat megvalósításában és koordinációjában.

Forrás: Cselekvő közösségek projekt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.