A kulturális alapú gazdaságfejlesztésben rejlő lehetőségek – Negyedéves módszertani szakmai nap Lakiteleken

Projektek / Cselekvő közösségek projekt

Negyedéves szakmai napot szervezett az NMI Művelődési Intézet 2019. február 27-én Lakiteleken. A szakmai nap fókuszában a kulturális alapú gazdaságfejlesztés alapjai, előnyei és lehetőségei álltak.

A szakmai napot Kárpáti Árpád az NMI Művelődési Intézet – Kiemelt Programok Igazgatóságának vezetője nyitotta meg. Előadásában a kulturális alapú gazdaságfejlesztés elméleti és módszertani elemeit ismertette, amelynek az alapja a kulturális alapszolgáltatásokhoz kapcsolódó törvénymódosítás. A Nemzetstratégiai Kutatóintézet – Nemzeti Integrációs és Kárpát-medencei Hálózatfejlesztési Igazgatóság képviseletében Molnár György igazgató mutatta be mintaprojektjüket. A projekt alapgondolata, hogy azonos értékekkel, hagyományokkal rendelkező magyar közösségek minden térségben jelen vannak, mindezekre építve indítottak fejlesztési programot. A mintaprojektet az ipari kender növényre építették. „A kultúra gazdasága – a gazdaság kultúrája” címmel tartott előadást Koszecz Sándor az Életfa Kulturális Alapítvány elnöke.  Mint mondta, eddig még nem látott mértékű változás zajlik le hamarosan a munkaerőpiacon. Új típusú közösségek, közösségi terek, műhelyek jönnek létre, kultúraváltás zajlik a kultúra és gazdaság egységben. A digitalizációs változás a kreatív, a közösségi és a humán területeken dolgozóknak kedvez majd, hiszen ezek olyan állások, amelyek digitalizálása nem kivitelezhető.

A Hajdúnánáson zajló, fenntartható társadalmi és gazdasági fejlesztéseket Dr. Csiszár Imre alpolgármester ismertette. A városi vezetés a fejlesztéseket az erőforrások megtalálására, a régiek leporolására, új formába való öntésére alapozza, szem előtt tartva a hagyományokat és az innovációt. Jelmondatuk: „segíts magadon és a város is megsegít”. Szociális földprogramot indítottak el, amelynek célja a szociális segítségnyújtás mellett, a munka becsületének visszaállítása és a hozzá kapcsolódó szakmai területeken a tudásátadás. Az előadások sorát Kazsuk István a, hajdúhadházi Hajdúvitéz Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója zárta.  A kulturális alapú gazdaságfejlesztést egy nonprofit gazdasági társaság eszközei tükrében vizsgálta. A fejlesztési folyamat teljes szemléletváltással kezdődött, újragondolták a település értékeit, lehetőségeit, erőforrásait. A kft 2013-ban jött létre, mára már 100 főt foglalkoztat, zászlóshajója lett az átalakításoknak. A tulajdonos alapvető célkitűzése egy hatékony, rugalmas, átlátható, piaci szemléletű vállalkozás fenntartása. Bevezették a hadházi védjegyet, a pályázat célja a helyi termékek piacának megteremtése, a fogyasztás növelése, a helyi termelők-, feldolgozó üzemek termékeit igyekszik összefogni.

A délutáni műhelymunka célja a tapasztalatcsere és a délelőtti előadások témakörének feldolgozása. A munkatársak négy csoportban, meghatározott paraméterek mentén dolgozták fel a kulturális alapszolgáltatáshoz kapcsolódó szakmai feladatokat. A szakmai nap zárásaként Fodor Tamás szakmai vezető megköszönte az előadók értékes és tanulságos előadásait, valamint a munkatársak aktív részvételét.

Forrás: Cselekvő közösségek projekt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.