Vastaps! – Színháziskolai képzések zárultak Tatabányán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

2019. december 3-án zárult az őszi Színháziskola Tatabányán a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságán, ahol októberben két csoport kezdte meg a 30 órás szakmai továbbképzést.

A Nemzeti Művelődési Intézet az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával 2019 őszén indította el Színháziskola elnevezésű országos képzési programját, mely szervesen kapcsolódik a Lázár Ervin Programhoz, mely szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül minden, az 1-8. évfolyamon tanuló általános iskolai diák részére tanévenként egyszeri alkalommal ingyenesen biztosítja a színházi-, tánc- és cirkuszi előadások, komolyzenei hangversenyek, illetve az őshonos állatok bemutatóhelyei látogatásának lehetőségét. A Lázár Ervin Program keretében elérhető ingyenes előadó-művészeti produkciók látogatásának igénybevételekor szakmai előnyt élveznek azok az iskolák, amelyek pedagógusai részt vesznek a Színháziskola továbbképzésben, mivel ők már az életkori sajátosságokhoz jobban igazodó darabokat tudnak választani, és a feldolgozás módszereit is elsajátítják.

A képzés keretében nagy tapasztalattal rendelkező drámapedagógus és előadó-művészeti szakemberek adtak módszertani segítséget a látogatásra való felkészítésben. Mikolasek Zsófia és Meleg Gábor nagy hangsúlyt fektetett a megtekintett produkciók közös feldolgozására, a tanulók befogadói magatartásának fejlesztési módszereire.

A kontaktórák, a plenáris előadások és a Fővárosi Nagycirkuszban átélt színházi élményen túl a hallgatókat az e-learning felületen tananyagok és tesztek várták, a képzés teljesítése egy esszé megírásával zárult. A képzés befejező napján alkalom nyílt a budapesti szakmai tanulmányút során megtekintett előadással és a képzéssel kapcsolatos reflexiók megfogalmazására.

A Színháziskola program intézménylátogatással ért véget – Tatabányán a Jászai Mari Színház produkciós-, illetve művészeti vezetője kalauzolta a hallgatókat az intézmény sajátos világában, a műszaki vezető közreműködésével a résztvevőknek lehetőségük nyílt bepillantani a kulisszák mögé.

Az őszi félévet követően tavasszal újabb képzési csoportok indulnak országszerte, melyeknek célja színházat, előadó-művészetet szerető és értő generáció kinevelése. A program sikerét jelzi, hogy a hallgatók mindkét csoportban vastapssal köszönték meg az oktatók munkáját.

Kutenics Kinga

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.