Újabb Komatál Közösségek a Viharsarokban
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet egyik legsikeresebb programja Békés megyében a Komatál Program. Ez idáig 12 komatál ajándékot adott át a Békés Megyei Igazgatóság, most újabb öt közösség van alakulóban.
A program népszerűségéről, az új közösségekről a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban részt vevő kollégáinkat kérdeztük: Kinyó Ágnest, Talpai Enikőt és Túri Irént.
Kinyó Ágnes Végegyházán látja el a közművelődési feladatokat, kapcsolata az Igazgatósággal kiváló, rengeteg kreatív ötlet és jó gyakorlat megvalósítója Dél Békésben.
„A Komatál Programmal először 2020-ban találkoztam a Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságának szakmai napján. Már akkor nagyon megtetszett a program, hisz én is anyuka vagyok és arra gondoltam, milyen jó lett volna, ha akár a programhoz kapcsolódva, kaptam volna én is néha meleg ebédet szomszédoktól, ismerősöktől, baráttoktól. Mindemellett fontos számomra a hagyományaink megőrzése, fenntartása és átörökítése is.
A Végegyházi Komatál Közösség volt az első közösség, melyet sikerült létrehozni itt helyben, Végegyházán. A kismama nagyon örült, hogy a rokonság és baráti társaság meleg főztjei mellett értékes komatál ajándékok közül is választhatott. Az együttműködés az előkészületekben, regisztrációban és ajándéktárgyak kiválasztásában nagyon gördülékenyen ment. Sőt, közösen összeírt ételek listáját is elkészítettük, arra az esetre, hogy még véletlenül se vigyünk neki olyan ételeket, amiket nem szeret.
A településen a komatál program szívügye lett a helyi védőnőnek is, aki minden kismamának mesél a programról, így híre gyorsan terjed.
A Végegyházi Komatál Közösséggel szinte egyidejűleg jött létre a Zsoboki Komatál Közösség. A pandémiás helyzet kialakulása miatt sokat gondoltam húgomra, aki Zsobokon, Szilágy megyében, Partiumban él és második kisbabájukat várták márciusra. Az ő elmesélése szerint a falubeli lakosok pozitívan állnak hozzá egy-egy újonnan beköltözött családhoz is; már ők is nagyon sok segítséget kaptak. Arra gondoltam, milyen kár, hogy náluk nincs ez a program, hisz gyakorlatilag a közösség adott hozzá. Telefonos és e-mailes egyeztetések után nagy örömömre szolgált, hogy a Komatál Program határon túlra is eljut. A zsoboki közösség a kismama családjából, családi barátokból és Zsobok lakosaiból tevődik össze, akik mind nagyon örültek a lehetőségnek. A Nemzeti Művelődési Intézet a járványügyi korlátozások miatt postai úton juttatta el Zsobokra a komatál csomagot.”
Talpai Enikő a mindössze 487 lakost számláló Kisdombegyházon él, és már a 3. komatál közösséget hozza létre a településen.
„Szerencsésnek mondhatom magam, mert amikor 2015-ben megszületett a kislányom, akkor a párom és az én családom is nagyon sokat segítettek nekünk azzal, hogy napi szinten beosztották ki, mikor főz ránk. Így körülbelül 2 hétig minden nap volt főtt étel az asztalunkon és nekem sokkal több időm maradt a kislányunkra. Hálás voltam és vagyok nekik a törődésért, és amikor megtudtam, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet indít ilyen programot, kerestem a lehetőséget arra, hogy másoknak is olyan segítséget tudjak nyújtani, mint amilyet én kaptam a családomtól. Az első, akinek komatál közösséget szerveztem a kolléganőm volt. Most a második és a harmadik közösség megszervezésével a húgomnak és egy barátnőmnek tudok segíteni a születést követő hetekben. Igyekszem példát mutatni a településünk lakosainak, és őket is biztatom az ilyen és ehhez hasonló közösségek létrehozására.”
Túri Irén Tarhosról érkezett a programba, jelenleg a Közművelődési és Közönségkapcsolati Szakember (Közművelődési Szakember II.) képzésen vesz részt, aktív résztvevője a műhelymunka foglalkozásoknak.
„Egy új kezdeményezés indult el Tarhoson a Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával. A komatál elnevezés az idősebb korosztály számár ismerősen cseng, azonban fiatalok, az újdonsült szülők számára ez egy új lehetőség a közösség építésére és a segítségnyújtásra. A komatál közösség Tarhoson 6 főből áll, amely a leendő édesanya baráti köréből tevődik össze. Már nagyon várjuk a kisbaba áprilisi érkezését, addig folyamatosan tartjuk a kapcsolatot egymással online és telefonon, tervezgetjük, hogy mit fog főzni a családnak.”
Varga Ágnes