Újabb egyetemi együttműködés Pest megyében
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága kiemelt helyzetben van, hiszen itt négy egyetem is található, ahol közösségszervező szakon tanulhatnak a fiatalok. A Budapesti Gazdasági Egyetem az Eötvös Loránd Tudományegyetem és Kodolányi János Egyetem mellett elindult az együttműködés a Milton Friedman Egyetemmel is.
Az együttműködés első lépéseként a hallgatók megismerhették a Nemzeti Művelődési Intézet és a Pest megyei igazgatóság tevékenységét. Az online bemutatót Czipperer Zsófia, az igazgatóság vezetője tartotta. A résztvevők információt kaptak az intézet működéséről, mintaprogramjairól, jó gyakorlatairól, és kommunikációs felületeiről is.
A folytatásban a Pest megyei igazgatóság módszertani referense, Bojti-Révész Krisztina mutatta be a feladatellátás vonatkozó szabályait: az 1997. évi CXL. törvényt, és a 20/2018 EMMI rendeletet. A hallgatók így széleskörű tudást kaptak a közművelődés törvényi hátteréről, és a Nemzeti Művelődési Intézet, mint országos szakmai szervezet szerepéről is.
A „Milton-os” hallgatók is lehetőséget kaptak látóúton részt venni – igaz a jelenlegi szabályozásoknak megfelelően – online formában. 3 feladatellátót ismerhettek meg 2 rövidebb alkalommal. Elsőként Péteribe látogattak virtuálisan, ahol közösségi színtérként működik a ház. Petőné Vizi Valéria mesélt az itteni feladatokról, csoportokról, közösségszervezésről. A kezdeményezések közül a hallgatók figyelmét leginkább a Csemete-kert keltette fel. Minden péteri családba született gyermeknek ültetnek egy fát a kertbe, a szülők, nagyszülők egy időkapszulában üzenhetnek nekik, aminek tartalmára csak 25 év múlva derül fény.
A látóút második alkalmán az Alsónémedin található Halászy Károly Művelődési Ház és Könyvtár mutatkozott be Jobbágy Ilona intézményvezető és Vajda Andrea ifjúsági referens által. Az online tér adta lehetőségeket kihasználva a lakosságot egy kvízjátékkal aktivizálták. Számos csapat jelentkezett, akiknek helytörténettel, környezet és természetvédelemmel kapcsolatos kérdéseket kellett megválaszolniuk.
Végül Százhalombattáról Szigetvári József, a Barátság Kulturális Központ (BKK) vezetője mesélt a településről, a feladataikról, és rendezvényeikről. Igen hangsúlyosan jelennek meg itt a közösségek, az aktivitás, a szoros emberi kapcsolatok fontossága, ami különösen jó, hiszen Százhalombatta húszezres város. Sok jó gyakorlatuk közül a barátság kulturális kommandó kiemelendő: lelkes fiatalokból álló csapat vállalta magára, hogy a különböző ünnepek, jeles napok (pl. Bálint-nap, költészet napja) alkalmából plakátokkal, versekkel öltöztetik fel a buszmegállókat.
A résztvevők aktivizálására Varga Alexandra közművelődési asszisztens figyelt, és minden feladatellátó után egy Kahoot kvízzel mérte fel a hallgatók figyelmét, valamint a Mentimeter segítségével értékelhették a hallgatók az eseményt is.