Ügyvezetői országjárás – minden képzési csoporttal találkozik Závogyán Magdolna

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Baranya Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósítja meg a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programot, amelynek keretében a Közművelődési és közönségkapcsolati szakember középfokú, valamint Közművelődési szakember I. felsőfokú OKJ képzések megvalósítására is sor kerül. Mint arról korábban írtunk, 2021. február-március folyamán 71 képzési csoportban folytatódik a 2020-ban elindult képzés jelenléti oktatással. Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője minden képzési csoportban oktat, annak érdekében, hogy személyesen találkozhasson a program képzéseinek résztvevőivel, a leendő szakemberekkel.

Závogyán Magdolna 2021. február 18-19-én Baranya megyébe látogatott, ahol hat középfokú- és egy felsőfokú OKJ-és képzési csoport indult. Öt csoport a megye nagyobb városaiban gyűjti össze a jövő közművelődési szakembereit, így a pécsi középfokú és felsőfokú képzési helyszín mellett Sásd, Szigetvár, Mohács, Sellye és Siklós is otthont ad képzéseknek. A képzésben résztvevők heti két képzési napon sajátítják el az ismereteket.

Február 18-19-én a baranyai hét képzési csoportból Závogyán Magdolna négyet látogatott meg. A hibrid oktatási forma úgy valósult meg, hogy a Kultúraismeret téma egyik felét 2×90 perces digitális előadás formájában, a látogatást megelőzően, láthatták a hallgatók, majd az arra épülő szervezeti-, kulturális szabályozás intézményrendszerét bemutató prezentációt az ügyvezető személyes előadásában hallhatták a részvevők.

Csütörtökön délelőtt a pécsi középfokú, délután a felsőfokú csoportnál zajlottak az előadások. Pénteken délelőtt Sellyére, délután Siklósra látogatott az ügyvezető. A feszített program és a kiemelt tananyag mellett Závogyán Magdolna arra is nagy hangsúlyt fektetett, hogy megismerje a résztvevőket, valamint az általuk képviselt településeket. A bemutatkozó körökben hamar kiderült, hogy a legtöbb résztvevő alig néhány száz fős településekről érkezett. Ez jól tükrözi Baranya aprófalvas mivoltát, a megye 301 településének 86 százaléka ezer fő alatti falvakból áll. A nagyszámú képzési csoportlétszámok azt bizonyítják, hogy a kistelepülések fontosnak tartják, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően, képzett szakemberekkel biztosítsák a települési közművelődési feladatellátást.

A programhoz kapcsolódó képzési és módszertani feladatok sikeres megvalósítása érdekében először a megyei szintű szervezők csapatát kellett felállítani, az ügyvezető látogatása során a baranyai koordinátori hálózattal is megismerkedett.

Baranya megyében a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban résztvevő 230 munkavállaló bér- és munkaügyeit a gazdasági referens összefogásával 3 gazdasági koordinátor, a 7 képzési csoport koordinációját a megyei képzési koordinátor irányításával 2 képzési koordinátor, és a módszertani feladatokat a módszertani referenshez tartozó 5 módszertani koordinátor látja el. A hálózatot a megyei igazgató további két módszertani referens kollégájával irányítja.

Az ügyvezető a sikeresen elindított képzéseken keresztül meggyőződött róla, hogy a hálózat megfelelően működik Baranya megyében. Sőt, a körzeti feladatokat ellátó módszertani koordinátori hálózat új projektötleteket is felvetett, amelyekkel hosszútávon is szakmai támogatást lehetne nyújtani a nagyszámú kistelepülésekben gazdag térségeknek.

Az ügyvezető két hét múlva Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékbe látogat, hogy személyes benyomásokat szerezzen a képzés megfelelő megvalósításáról és a képzésben résztvevők motivációiról.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.