Trianon 100 – Komárom-Esztergom megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

Magyarország minden településén méltósággal emlékeztek meg a trianoni békediktátum századik évfordulójáról. Komárom-Esztergom megye sem volt ez alól kivétel, minden településen tartottak megemlékezést, sőt, új, egyedi megoldások is születtek a megemlékezések során.

A Trianoni megemlékezések alkalmával az elmúlt hónapokban kialakult helyzet következtében rengeteg új, rengeteg újszerű megemlékezési formákkal találkozhattunk Komárom-Esztergom megyében. Ezeket a jó gyakorlatokat a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága összegyűjtötte.

Komárom-Esztergom megye mind a 76 településén megemlékeztek az évfordulóról. Mocsa és Naszály község új emlékművet avatott a megemlékezéssel egybekötve. Tokod nagyközség nem rendelkezik a Trianoni békeszerződéshez fűződő emlékművel, ám a jelentős eseményt méltóképpen, egy emlékfilmmel ünnepelték, amelyhez közel 150 helyi lakos segítségére volt szükségük. Környe község egy esti, csendes megemlékezést tartott, mécses gyújtással a helyi Trianon-emlékműnél. Szomor község többek között egy kőből kirakott „TRIANON 100” felirattal ünnepelte a száz éves emléket. Tatabányán a megemlékezéssel párhuzamosan nyílt meg a Trianon100 – Fotókiállítás a nemzeti összetartozás jegyében című kültéri kiállítás is.

Komáromban a 100 év emlékére 100 ágyúlövéssel emlékeztek az eseményekre a Monostori erődnél. Esztergom város hivatalos honlapján megjelent egy videó a megemlékezéshez kapcsolódóan, amelyben a városról készült felvételekből összeállított etűd alatt Illyés Gyula A Dunánál Esztergomban című versét Pusztaszeri Kornél tolmácsolásában hallhatjuk.

Nyergesújfalu egy újszerű kezdeményezéssel emlékezett meg. Szőke Erika, a Zafféry Károly Szalézi Középiskola könyvtárosa a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján a járványhelyzethez és a távoktatáshoz igazodva egy olyan szabadulószobát tervezett, amely elérhető a nagyközönség számára. Tartalmazza mindazt az ismeretanyagot, amelyet egy középiskolásnak tudni illik a témáról, illetve érdekességekkel van kiegészítve, amelyek nem feltétlenül szerepelnek a tankönyvekben, de bővítik a békediktátummal kapcsolatos tudásanyagot.

Jáger Dávid Tamás
Fotók: Tokod nagyközség értékfilmje, Raáb Zoltán, Szőke Erika – online szabadulószoba

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.