Társadalomismereti, szegényügyi kérdések – Somogyban is elkezdődött a közművelődési szakemberek továbbképzése
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága az EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosítószámú „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű projekt keretein belül, távoktatásos formában indította el 90 órás szakmai továbbképzési programját Hátrányos helyzetűek bevonása – Esélyegyenlőségi alapismeretek közművelődési szakembereknek címmel.
Az első online óra megtartására 2020. május 19-én került sor 19 fő részvételével, akik Somogy, valamint Veszprém megyéből kísérték figyelemmel az oktató által leadott szakmai anyagot. Az óra témája a mai magyar társadalom megismerése volt.
Dr. Herczeg Judit (adjunktus, kulturális szociológus, Debreceni Egyetem) elsőként a társadalom jellemzőivel, főbb adataival ismertette meg a képzésen résztvevőket. Az előadás tematikájához kapcsolódva beszélt a helyi társadalom megismerésének tudományos előzményeiről, majd a bevezetőt követően grafikonok segítségével szemléltette is a lakosság kor szerinti megoszlását, s a Magyarországra jellemző népességcsökkenést. A délelőtti óra alkalmával kitért a településfejlődés hat tényezőjére, mely kapcsán a résztvevők megismerkedtek a természeti, gazdasági, társadalmi, műszaki-építészeti, szerkezeti, valamint az irányítási tényezők hazai sajátosságaival. Az óra a közösségi felmérés módszerének ismertetésével zárult, melyeket saját településükön a résztvevők is alkalmazhatnak majd a helyi közművelődési tevékenységek célzottabb tervezése érdekében.
Az első online órát 2020. május 26-án követte a második, mely alkalmából Dr. Kerülő Judit (intézetigazgató főiskolai tanár, Nyíregyházi Egyetem) érkezett a csoporthoz, hogy közösen dolgozza fel a résztvevőkkel az esélyegyenlőség egyik fontos területének a szegényügynek a témakörét.
Kezdésként rögtön felmerült az óra egyik legfontosabb kérdése, mely már évtizedek óta foglalkoztatja a társadalomkutatókat: kit tekinthetünk szegénynek a mai társadalomban? A kérdésfeltevés kapcsán szóba került az abszolút szegénység, a társadalmi minimum, a létminimum és a szegénységi küszöb témaköre, melyek közül a létminimum számítást részletesebben megismerhették a résztvevők az oktató előadásának köszönhetően. A 90 perces előadás második felében betekintést kaptak arra vonatkozóan a csoporttagok, hogy melyek azok a tényezők, amelyek megléte esetén elszegényedéssel vagy tartós szegénységgel lehet számolni. Ezek közé a tényezők közé tartoznak például egyes demográfiai okok, de ugyanakkor az elszegényedést okozhatja az alacsony iskolai végzettség és a szakképzetlenség is. Az előzőekben említett két tényezőn felül az elszegényedést befolyásolhatja még a munkaerő-piaci helyzet és gazdasági aktivitás változása, valamint földrajzi és települési jellemzők. Az óra utolsó felében Dr. Kerülő Judit kitért a roma nemzetséghez való tartozás és a szegénység kapcsolatára is. A második képzési nap a szegényügy témájához kapcsolódó ajánlott szakirodalom bemutatásával zárult.
A harmadik képzési nap lebonyolítására 2020. június 2-án kerül majd sor, mely alkalommal az esélyegyenlőség egyik másik gyakorlati területével – az ifjúságüggyel – foglalkoznak majd a képzésben résztvevők.
Simon Edina