Szövetségre léptek az észak-magyarországi népfőiskolai műhely tagjai

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Művelődő Közösségek Észak-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projekten belül Népfőiskolai hálózati műhelymunka kialakítását kezdeményezte a Nemzeti Művelődési Intézet, ahol 10 népfőiskolai szervezet tagja a programnak.

A tavaszi lelkes elindulást követően csaknem féléves kényszerpihenő következett a koronavírus járvány okozta helyzet miatt. Ennek következtében sajnos elmaradtak a találkozások, látóutak, ezzel együtt a közös gondolkodás, előrehaladás, a megkezdett munka folytatása. Szeptember 9-én, a megfelelő járványügyi szabályokat betartva az észak-magyarországi népfőiskolai műhely tagjai újra összejöttek. Szerencsére nem érződött a hosszabb kihagyás, amely abból is látszott, hogy nagy örömmel folytatták az eddig megkezdett munkát.

A szakmai előadások mellett megismerkedtek Túristvándi látványosságaival, a vízimalommal, valamint egy Erdőháti kultúrkör kirándulást is tettek Szatmárcsekére, Tiszacsécsére és Sonkádra. A találkozón lehetőség nyílt megkóstolni Szatmár kincseit: a panyolai pálinkát, a helyi lekvárokat és mézeket.

Este megismerhették a házigazda, Pásztor Csaba zenei tehetségét, amint Cseh Tamás műsorral kedveskedett vendégeinek. Levetítették a Zsigmond Dezső rendezésében megjelent Sátán fattya című filmet, amelynek sok helyi vonatkozása is van. Számos jelenetet a környéken forgattak a településen élő lakosok statisztálásával.

A gazdag programot kiegészítve előrehaladó szakmai előadásokat és megbeszéléseket tartottak. Karaova Magdolna és Pásztor Csaba bemutatták a Túristvándi Bethlen Gábor Népfőiskola alapításának első lépéseit, a szervezet eszmei pilléreit, valamint felvázolták a célokat. Dr. Balázsi Károly, a hálózat szakmai mentora előadásában a népfőiskola történelmi áttekintése kapta a főszerepet.

A hálózat tagjai a műhelymunka során olyan témákat jártak körül, mint például, hogy mit jelent a mai értelemben vett népfőiskola; egyáltalán eltér-e az eddig ismertektől? Hogyan vélekednek a résztvevők a saját szervezetükről?

A találkozó végén a közös gondolkodás mottóját együtt fogalmazták meg a résztvevők: a hálózat váljon igazán aktív, cselekvő egységgé. A helyszínen eldöntötték, hogy szövetséget hoznak létre, ennek segítségével számítanak a közös célokra, a közös gondolkodásra és a közös cselekvésre!

Mátyás Edina, Tóth Csaba

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.