Színháziskola – pedagógus továbbképzés indult a megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet koordinálásával Színháziskola címmel, 30 órás pedagógus-továbbképzés indult a színházat, előadó-művészetet szerető és értő generáció kinevelése érdekében. A képzés az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósul meg országos szinten a Lázár Ervin Program keretein belül. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében két helyszínen, Miskolcon és Edelényben, valamint a nagy érdeklődésre való tekintettel Kazincbarcikán két csoporttal is indult kurzus 2019 novemberében.

A tanfolyam célja, hogy segítséget nyújtson a résztvevőknek abban, hogy miképp válasszák ki a diákok életkorának, igényeinek és a lehetőségeknek megfelelő előadó-művészeti produkciót, és azt hogyan dolgozzák fel a diákokkal.

A tréningen tapasztalattal rendelkező drámapedagógus és előadó-művészeti szakemberek adnak módszertani segítséget a látogatásra való felkészítésben, majd a megtekintett produkció közös feldolgozására, a tanulók befogadói magatartásának fejlesztésére.

A Program keretében elérhető ingyenes előadó-művészeti produkciók látogatásának igénybevételekor szakmai előnyt élveznek azok az iskolák, amelyek pedagógusai részt vesznek az akkreditált pedagógus továbbképzésben, mivel ők már az életkori sajátosságokhoz jobban igazodó darabokat tudnak választani, és a feldolgozás módszereit is elsajátítják.

A képzés alkalmával az első kontakt napon a Színháziskola hallgatói részletesen megismerkedtek a Lázár Ervin Programmal.

A második és harmadik napon a résztvevők szakmai tanulmányúton jártak Budapesten a Fővárosi Nagycirkuszban, ahol a plenáris szakmai előadások meghallgatása után a Hófödte Álom cirkuszi produkciót tekintették meg.

A szakmai út második napján kiscsoportos élményfeldolgozó megbeszélés és egyéni napló elkészítésére nyílt lehetőség. A miskolci és edelényi csoport tagjai közösen vettek részt azon a műhelyfoglalkozáson, amelyen egy amatőr színjátszó kör munkásságát ismerték meg a darabválasztástól az előadásig. A jelenlévők kipróbálhatták magukat két rövid jelenetben is.

A képzés a decemberi utolsó kontakt napon a Miskolci Nemzeti Színházban kulissza bejárással zárul. A pedagógusok a képzés elvégzéséről PAT akkreditált képzési tanúsítványt kapnak, a további résztvevők pedig továbbképzés részvételi igazolást.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.