Színháziskola képzés Zala megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet országosan több csoporttal szakmai továbbképzést indított a színházat, előadó-művészetet szerető és értő generáció kinevelése érdekében támogatott formában.

A program kapcsán a Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága a megyében az oktatási intézményeket, köztük 105 általános iskolát, továbbá a kulturális intézményeket, önkormányzatokat, civil szervezeteket több csatornán szólította meg, hogy a részükre egyaránt hasznos tartalommal bíró szakmai továbbképzésen részt tudjanak venni.

A Színháziskola képzés célja, hogy segítséget nyújtson a résztvevőknek abban, hogy hogyan válasszák ki a diákok életkorának, igényeinek és a lehetőségeknek megfelelő előadó-művészeti produkciót és azt hogyan dolgozzák fel a diákokkal. A képzés keretében kettő csoport 1-1 kontakt oktatási napon túl közösen részt vett 2019. november 11-én és 12-én, előadó-művészeti programon, majd azt fel is dolgozták.
A támogatott (ezáltal ingyenes) program tartalmazta a képzési programot, az előadó-művészeti produkciót, annak napján étkezést és szállást. Az első kontaktnapok alkalmával Török Károlyné Miszori Marianna a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmai Mintaprogram Központjának vezetője szemléltette a résztvevőkkel az előadó-művészeti alapismeretek rejtelmeit.

A szilárd alapokra helyezett, újszerű tudással felvértezve utaztak Budapestre a résztvevők, ahol a központi plenáris képzési napon a Fővárosi Nagycirkuszban előadást hallhattak Fekete Péter az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkárától. További előadók, Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, Zalán János, a Pesti Magyar Színház igazgatója, Dr. Juhász Erika, a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, Kardos Kata, a Fővárosi Nagycirkusz cirkuszpedagógiai koordinátora.

Az előadások a Lázár Ervin Program célja köré épültek fel. A Lázár Ervin Program szociális helyzettől és lakóhelytől függetlenül minden, az 1-8. évfolyamon tanuló általános iskolai diák részére tanévenként egyszeri alkalommal ingyenesen biztosítja a színházi, tánc- és cirkuszi előadások, komolyzenei hangversenyek, illetve az őshonos állatok bemutatóhelyei látogatásának lehetőségét. A plenáris ülés a Hófödte Álom – Ősi cirkuszi mese című műsor megtekintésével ért véget.

A részt vevő pedagógusok és a közművelődési szakemberek egyaránt elismeréssel szóltak a szakmai továbbképzésről, melynek részesei lehettek. Megfogalmazták a munkájukhoz kötődő lehetőségeket, a saját és a társadalom által támasztott elvárásokat. Válaszokat kerestek és adtak az előadáson elhangzottakra. Magyarországon jelenleg az általános iskoláskorú gyermekek 43%-a jár rendszeresen színházba, az UNESCO által elfogadott „Szöuli deklaráció” és Magyarország Alaptörvénye szerint mindenki számára elérhetővé kell tenni a minőségi kulturális szolgáltatásokat. Ezért Magyarország egyedülálló kulturális intézményrendszerét igénybe véve, a kormány teljes lefedettséget biztosít az összes általános iskolának. A csoportok novemberben és decemberben még 1-1 kontaktalkalommal találkoznak Zalaegerszegen, ezen a napon felkeresik a Heves Sándor Színházat, majd vizsga keretében számot adnak tudásukról.

Matyasovszky Margit
Fotó: Kiss Mónika, Matyasovszky Margit

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.