Sok kicsi sokra megy – újraindultak a népfőiskolai műhelyfoglalkozások Tatán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának koordinálásával a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú projektjének keretén belül július végén újraindultak a Népfőiskolai Műhelysorozat foglalkozásai Tatán. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társasággal együttműködésben megvalósuló műhelyfoglalkozás középpontjában a környezettudatosság áll.

A műhelyfoglalkozásra önkormányzatok, civil szervezetek, informális közösségek delegáltak tagot a tatai térségből. Intézmények, szervezetek, nem formális közösségek, melyek elkötelezettek a környezettudatosság iránt és szeretnének elmélyedni a témában, hiszen céljuk, hogy a későbbiekben a közösségi aktivitások mozgatórugói lehessenek a településükön. A júliusi alkalom során Hummel Rudolf, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Területfejlesztési és Vidékfejlesztési Főosztályának megbízott főosztályvezetője bemutatta a megyét érintő klímavédelmi projekteket valamint a Virtuális Erőmű Programot. A résztvevők betekinthettek a tatai térségben zajló 7 települést érintő projekt részleteibe. Baj és Vértesszőlős, Neszmély, Szomód és Dunaalmás, Mocsa, Kocs és Naszály konzorciumi partnerségben, Tata város pedig önállóan készül települési klíma stratégiájának kidolgozására.

A projektek 2020. január 1-én léptek a megvalósítás szakaszába. Minden település esetében kiemelt szerephez jutnak a szemléletformáló akciók, ennek érdekében kidolgozásra kerül egy cselekvési terv. A cél a teljes lakosságot elérő szemléletformáló program, mely a legkisebbeket is megszólító rajzpályázatokat, középiskolai tanulmányi versenyeket, polgármesteri hivatali dolgozókat és pedagógusokat megszólító érzékenyítő programokat, workshopokat, valamint a lakosság számára elérhető tájékoztató fórumokat, energiahatékonysági pályázatokat is tartalmaz. A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság missziója a klímatudatosság és a fenntartható fejlődés feltételeinek biztosításával elérhető, élhető jövő megteremtése. A Népfőiskola szakmai együttműködő partner az ország legnagyobb és legismertebb energiahatékonysági társadalmi innovációs kezdeményezésben, a Virtuális Erőmű Programban. A „sok kicsi sokra megy” elve alapján mindenki hozzájárulhat ahhoz, hogy ez a virtuális felépítmény, azaz az energia megtakarítási mérték minél nagyobbra nőjön.

A foglalkozások ősszel látóutakkal folytatódnak, a részvevők a tatabányai Edutus Egyetem passzív házát, majd Bábolna város energiahatékonyságot célzó beruházásait tekinthetik meg. Bábolnán  szemléletformáló kampány is kapcsolódik a projekthez, melynek célja, hogy a lakosság körében elősegítse a  klíma- és  energiatudatos magatartás kialakulását.

Kutenics Kinga

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.