SALTO az innováció körül
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei IgazgatóságIfjúsági területen dolgozók számára szervezett nemzetközi képzésen vett részt a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának módszertani referense, Edelmayer Zsolt.
Az Inno Camp elnevezésű online képzés az Európai Unió Erasmus+ SALTO tréningjei között vált elérhetővé. A nemzetközi mobilitási programok mellett az unió lehetőséget biztosít a szakemberek továbbképzésére is – az eredetileg Szlovéniában, Ljubljanában tervezett képzésen közel 40 szakember vett részt. A jelenlévők az Európai Unió és társult országaiból érkeztek a legkülönbözőbb szakterületekről: ifjúsági klubok vezetőitől, LEADER program helyi mentorán keresztül a nők tudományos pályáját segítő civil szervezetig.
Finnországban A digitális ifjúsági munkát vizsgáló és módszertanilag kidolgozó országos központ, mely a finn kulturális és oktatási minisztérium támogatásával működik. A szervezet célkitűzése, hogy minden ifjúsággal foglalkozó szakember részére biztosított legyen a digitális média és technológia használatának lehetősége. Ennek érdekében képzéseket szerveznek, konzultációs lehetőséget kínálnak, tartalmakat készítenek és osztanak meg, és különböző új megoldásokat fejlesztenek ki.
Az Innobox eszköz finn és angol nyelven letölthető a Verke honlapjáról, ideértve a készlet szerkeszthető fájljait is, melyek a Verke hozzájárulásával szabadon módosíthatóak és újrafelhasználhatóak.
A képzés témája a finnországi Verke által kifejlesztett Innobox megismerése és alkalmazása volt. Az Innobox egy olyan innovációt, fejlesztést, közös tervezési folyamatok katalizálását segítő eszköz, amely a bevont csoportot segíti eljuttatni egy-egy releváns probléma felismerésétől az arra adható megoldási javaslat részletes kidolgozásáig. Ezen túl segítséget nyújt az ötlet „becsomagolásában” is – azaz egy prezentációra érett, kellően kompakt megoldási javaslat állítható elő a segítségével. A kész eredmény alkalmas, hogy bemutatásra kerüljön, akár egy pályázati bíráló testület, döntéshozói fórum, vagy pénzügyi támogató számára.
Az online képzés három napja során a résztvevők a Zoom alkalmazáson keresztül egy nagy és több kisebb csoportban próbálták ki saját magukon az Innobox működését. Különböző kollaboratív online eszköz (Canva, Miro Board) segítségével az öt csapat a képzés záró eseményéig egy-egy, az ifjúság vagy az ifjúsági munka releváns problémáját vázolta fel, dolgozta ki, talált rá megoldási, fejlesztési javaslatot és készített prezentációt a felkért szakértők számára. A résztvevők több közösségépítő, tudásmegosztó, fiatalok munkakeresését támogató ötletet prezentáltak. A képzés során a munkát finn és szlovén szakemberek segítették a Verke és a Movit Slovenia szervezetek részéről.
A képzés során megtanult módszerek és alkalmazott eszközök révén a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom megyei csapata hatékonyabban és új eszköztárral fogja tudni segíteni a közösségépítő – tervezési – innovációs folyamatokat, valamint a témával foglalkozó szakembereket.
Edelmayer Zsolt