Roma értékek és hagyományok az összetartozás jegyében Becsehelyen
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatósága Kopár Antal népzenész, a pécsi FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola népzenei oktatójának animálásával, sikeres négyalkalmas műhelyfoglalkozást valósított meg roma fiatalok és felnőttek részvételével.
Az első műhelyfoglalkozáson 2019. október 17-én a roma nép történelmi múltját tekintették át a résztvevők. Az előadás a hiedelemvilágtól kiindulva a valláson át a roma nép által ismert és művelt kismesterségeken keresztül napjainkig vezetett. A fiatalok érdeklődve kapcsolódtak be az előadás különböző témaköreibe. Az iskolai és az otthonról hozott tudásuknak megfelelően válaszoltak a felmerülő kérdésekre.
Az előadó foglalkozott a nép eredetén túlmenően a népcsoportokkal és az általuk használt nyelvvel is. A gyerekek többek között megtudták, hogy melyik európai nyelv milyen mértékben van jelen az anyanyelvükben. Ezt követően több híres, ismert roma származású alkotót, zenészt is megneveztek a tanulók az oktató vezetésével. A második alkalom 2019. október 24-én a zene hangjával segítette a csoportot ráhangolódni a roma kultúrára a hangszerek és az ének alkalmazásával.
Az első legendás magyar cigányzenész Czinka Panna vagy Cinka Panna, aki 1711-ben Sajógömörön született virtuóz hegedűs volt. Ő volt az első mai értelemben vett cigányprímás. Férjével, aki nagybőgőn játszott és zenész sógoraival együtt alapította 1728-ban az első ismert, híressé vált magyar cigányzenekart. Szabályos cigányzenekarhoz ma is, mint már 1800 környékén, legalább négy hangszer szükséges: két hegedű, melyek közül az egyik a dallamjátszó prímásé, a másik (századunkban hegedű helyett inkább brácsa) a kíséretet játszó kontrásé; nagybőgő, mely az akkord basszusát játssza, és cimbalom, mely kísérő akkordot és dallamot is játszik. A fiatalok több hangszerrel ismerkedhettek meg. A foglalkozást közös zenéléssel zárták.
A harmadik alkalom 2019. november 4-én valósult meg, ekkor sikeres roma fiatalokkal és edzőjükkel, Bogdán Zoltánnal, volt ökölvívóval találkoztak a programban résztvevők. Az edző beszélt az életéről a jó és kevésbé sikeres emlékeiről. Mint fogalmazott a sportolói évei alatt a győzni akarás és a magatartás formálása volt a tét. A sportnak köszönhetően jobb ember lett. A sportpályafutása alatt csak jóakaratú emberekkel találkozott. A Ringharcosok Sportegyesületet 7 éve alapította Pogányszentpéteren. Négy dolgot tart elsődlegesnek: a higiéniát, az étkezést, a magatartást és a kommunikációt.
Két sikeres fiatal bokszolóval is találkozhattak a gyerekek, Szever Adrián és Bogdán Barnabás beszélt a sportról, ezt követően rögtönzött bemutatót tartottak. A záró találkozóra 2019. november 11-én került sor, ekkor az idősebb korosztály elbeszéléseiből tanulhattak a fiatalok. Összegezték az előző műhelyfoglalkozásokon elsajátított új ismereteket, a roma nép eredetéről, a kultúrájáról, és az értékeiről. Továbbá a tanulás fontosságáról és a sport nevelő erejéről.
Matyasovszky Margit
Fotó: Matyasovszky Margit