Projektzáró műhelyfoglalkozás Gellénházán

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretén belül – a tizenkettedik Metszéspont műhelyfoglalkozásra 2020. január 28-án került sor.

Az eltelt egy évben a közművelődési szakembereknek lehetőségük volt minden hónapban találkozni olyan intenzív műhelyfoglalkozáson, ahol szakmai eszmecserét tudtak folytatni. A művelődés demokratikusabb modellje érdekében formálódott a szemlélet. Erősödött a kialakult szakmai hálózat, melyhez hozzájárult a jó gyakorlatok és a tudásmegosztás is. Megerősödött a szakmai identitás, szerepértelmezés, motiváció, valamint az innovációs készségek és a kreativitás.

A műhelymunka keretében áttekintették a helyi közművelődési rendelet, a közművelődési megállapodás, az éves szolgáltatási terv, a képzési és beiskolázási terv, és az alapító okirat készítését is.

Zárásként felelevenítették az egyes műhelyek emlékezetes eseményeit, így a két látóutat, melyek számtalan adaptálható ismerettel gazdagították a résztvevőket. Murakeresztúron a nemzetiségi hagyományok megélése, a fiatalok nevelése, a történelmileg hiteles események, kultuszok megismertetésével. Nagypáliban a megújuló energiaforrások többféle használati lehetőségének mustrája villanyozta fel a szakembereket. Ideértve a biomassza készítést, az energiafűz ültetvényt, a pellettel történő fűtést, a napenergia felhasználást, továbbá a saját gyümölcslé feldolgozót. Sikeresek voltak a szomszéd vármegyékből érkező előadók ismeretátadási foglalkozásai is. A hagyományos közösségi kulturális értékek átörökítésének feltételei témakörben a Veszprém megyei jó gyakorlatok kerültek bemutatásra. A tehetséggondozás és fejlesztés feltételeinek biztosítása témában a Komárom-Esztergom megyei gyakorlatokkal ismerkedtek meg a Zala megyei kollégák.  A közös gondolkodás elindult, a szervezők bíznak a folytatásban.

Matyasovszky Margit

  

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.