PimASz siker Pilismaróton

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Komárom-Esztergom megyei Pilismarót községben 2020. január 18-án a magyar kultúra napja alkalmából a PimASz társulat megtartotta első nyilvános előadását. A Pletyka című előadást az érdeklődők a pilismaróti Bozóky Mihály Általános Iskola aulájában tekinthették meg.

A premiert megtisztelte jelenlétével a település polgármestere Pergel István Csaba. Az eseményen a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának munkatársai is részt vettek, a csoportvezető, Csernátoni Bernadett, és Pergel István Csaba, polgármestert követően Hornyák-Pálmai Éva igazgató is köszöntötte a jelenlévőket és ismertette a program céljait.

A darabban felvázolt falusi közeg, melyben a pletyka terjedését semmi sem állíthatja meg, nagyon átütő hatással volt a közönségre. A pletyka valójában az élet része. Mindenki életének. Ez a gondolat, vagy ténymegállapítás vezetett a Pletyka című darabig is.

Egy kis közösség, egy falu életében kiemelkedő fontosságú szerepet játszik az emberi kíváncsiság tettekre is sarkalló, megtestesült formája. Egy pletyka akkor igazán jó, ha van némi valóságalapja. Születhet félreértésből, születhet figyelmetlenségből, vagy akár születhet szánt szándékú nagyotmondásból is, de a lényeg a születés minden egyes formájában a végkifejlet, azaz a pletyka. Ám ez a végkifejlet senkit sem kímél. Olykor lehet vicces, elképesztő, vagy bántó. Tárgyként, valamint hordozóként is magáénak tudhatja mindenki, legyen az fiatal, idős, anyuka, apuka, szomszéd, ismerős, ismeretlen.

Az előadás sikerét nemcsak a zsúfolásig tömött aula, de az előadás során fel-felharsanó nézőtéri kacaj is jól jelezte. A darab végén hosszú percekig örvendeztette szűnni nem akaró tapsával a több korosztályból álló csoport tagjait az elvarázsolt nézősereg. A 2019-ben alakult társulat a Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Teátrumi Társaság együttműködéséből elindult V. Pajtaszínház Program keretében jöhetett létre. A program zárásaként – következő megállóként – a budapesti Nemzeti Színházban lépnek színpadra az ország számos pontjáról érkező társulattal együtt.

A bemutatót követő hosszas taps közepette a társulat megköszönte Pápai Ferencnek (rendező, drámapedagógus) a mentori szerepet, valamint rögtön kaptak felkérést is, mielőtt leléphettek volna a színpadról. Ezután egy beszélgetéssel folytatták, mely a felkészülés, szövegtanulás, valamint a közösségalkotás állomásairól szólt. Zárásképp pedig közös játékra invitálták a jelenlévőket a Beugró című társasjátékkal, mellyel az egész folyamatot kezdték az első alkalmak során. Találó a név, valóban PimASzok.

Jáger Dávid Tamás

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.