Pályázati lehetőségek az ifjúsági csoportok, szervezetek számára

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Zala Megyei Igazgatóságának szervezésében – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon EFOP-3.7.3-16-2017-00150” azonosító számú projektjének keretein belül – a hatodik ifjúsági műhelyfoglalkozásra 2020. április 29-én, az internet segítségével, online kapcsolaton keresztül került sor.

A hatodik műhelyfoglalkozás mindenképpen tartogatott egyediséget, hiszen a COVID 19 világjárvány miatt a közművelődési intézmények Magyarországon nem fogadhatnak látogatókat, így a jól megszokott helyszínen nem tudtak a csoport tagjai találkozni. Előtérbe került az informatika, az internet. A sikeres kapcsolódást követően a műhelyfoglalkozás első részében Matyasovszky Margit ifjúsági csoportokkal megvalósított sikeres projekteket mutatott be. A programok egy-egy kistelepülés ifjúságát fogták össze egy éven keresztül. A műhelyfoglalkozást vezető előadó részletesen ismertette a fiatalok bevonásával elkészült programokat. Kiemelte, hogy a programok azért értek el nagy népszerűséget, mert a kezdetektől a résztvevők elvárásait tartották szem előtt. Az ifjúsági klub tagjai határozták meg a célt és vázolták fel az oda vezető utat. A célcsoport a tinédzser korosztályhoz tartozó vidéki fiatalság volt, azonban az Ő eseményeik megmozgatták a több éve eseménytelen településeket is. Példának említette az előadó a három települést összekötő Murci fesztivált, mely eseményt napjainkig emlegetik a lakosok.

Vagy a lakóhelyükön megtalált szórakozást, a Zala folyón való horgászást, mely az otthon lenni jó érzését adta a fiataloknak. Beigazolódott, hogy nem kell nagy dolgokat cselekedni ahhoz, hogy egy csoport önszerveződése elinduljon. A foglalkozás során a résztvevők is ismertették a saját jó gyakorlataikat. Így lett alkalom a fiatalabb korosztálynak szervezett programok bemutatása révén több adaptálható elem megismerésére is. A Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál dolgozó résztvevő elmondta, hogy azokat a gyerekeket viszik el táborozni, akiknek a családjával kapcsolatban vannak. A szervezetük 2015-től folyamatosan pályázik, többségében sikerrel. Így a hátrányos helyzetű gyerekek legalább egy-egy táborba eljutnak. Kiemelten foglalkoztak az Erzsébet táborral, ahol 2019-ben a résztvevők 60-70%-a hátrányos helyzetű gyerek volt. Mindenki egyetértett azzal, hogy a szemléltetett kutyaterápia, mely szemmel láthatólag oldotta a gyerekeket, jól alkalmazható terápia.

A kialakult helyzet miatt a személyes találkozás elmaradt, viszont olyan tartalmas és szemléletes órákat töltöttek a szakemberek a számítógépek előtt, hogy a sok új információt felhasználva mindenkinek kedve lett a következő évi tábor vagy kisebb-nagyobb esemény tervének elkészítéséhez.

Bízunk benne, hogy májusban is mindenki be tud kapcsolódni az ifjúsági csoportokat segítő munkálatok megbeszélésébe.

Matyasovszky Margit
Fotó: Matyasovszky Margit

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.