Pajtaszínház a katedrális árnyékában

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

2020-ban Ják település ad otthont a VI. Pajtaszínházi Programnak Vas megyében, mely az EMT-E-19-0115 pályázati azonosítószámú Támogatói Okirat alapján nyújtott támogatásból valósul meg.

A 2020. évi Pajtaszínház mindenképp különleges lesz. Hiszen a településen található Magyarország egyetlen épen maradt román kori temploma. Pontosabban a román és gótikus stílus határán épült csodálatos „katedrális”, melynek megléte már az első pajtaszínházi megbeszélésen szóba kerül, hiszen nem lehet figyelmen kívül hagyni egy ekkora kincset.

A katedrális, ha részben átvitt értelemben is, de az új pajtaszínházi darabnak szereplője lesz. A Magyar Teátrumi Társaság és a Nemzeti Művelődési Intézet pajtaszínházi projektjének résztvevője a 800 éves falu, melynek történelme alapot ad egy saját darab elkészültéhez.

A tervek szerint a bemutatóra készülő új színdarab Jákról szól, azonban nemcsak a jákiaknak, mindazoknak is, akik remélhetőleg a Nemzeti Színházban is látni fogják Budapesten. A most körvonalazódó elképzelések szerint nem csupán a katedrális jelképes árnyéka vetül majd rá, hanem történetiségében is jelen lesz benne.

A csoport vezetője dr. Tóth Ernő, aki egyben a község polgármestere, a Jákiak Jákért Egyesület tagja, a színész-mentor Szabó Róbert Endre, a Weöres Sándor Színház művésze. Mind ők, mind pedig a csoport tagjai lelkesen és elhivatottan készülnek a próbákra, a múlt értékei nyomán a katedrális árnyékában.

Bognár Alexandra

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.