Országjárás Gasztrobusszal Matyóföldön
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei IgazgatóságSzeptember 5-én Dél-Borsodban állomásozott a Kossuth Rádió Országjáró Szombat Délelőtt/Délután című műsora. A kitelepülés főhelyszíne Mezőkövesd belvárosa volt, de ezenkívül a szomszédos Tardra és Bükkábrányba is ellátogattak a riporterek. Külön megtisztelő volt, hogy a rendezvényen részt vett Tállai András, parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes, aki köszönetet mondott a színvonalas kitelepülésért, valamint a térség sokszínű értékeinek bemutatásáért.
Az érdeklődők megismerhették a matyó népművészet jellemzőit, egyediségét, láthattak néptáncosokat, focibemutatót, és meghallgathatták a Mezőkövesdi Fúvós Zenekar dallamait. A rendezvényhez ezúttal is szorosan kapcsolódott a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága, valamint a kihagyhatatlan foodtruck is, amelyben egész nap helyi kulináris ínyencségeket készítettek a meghívott vendégek Prohásza Béla mesterszakács közreműködésével.
Délelőtt készült el a helyi háziasszonyok jóvoltából a ganca, amit tepertővel és túróval tálalnak ezen a vidéken, és a pipics, ami egy madárka formájú hagyományos matyó húsvéti kalács, valamint a töltike leves.
Délután a megyei igazgatóság szakmai munkatársa, Konczné Tegzes Erika készítette el egyedi receptje alapján a sajtos keszi pogácsát, amelynek receptjét később a nagyközönség is megismerhette.
A gyönyörű napsütéses hétvégén egy közkedvelt édességet, a csörögére hasonlító herőcét is megsütötték a helyi asszonyok, amelyet üstben főzött szilvalekvárral kínáltak.
A megyei igazgatóság munkatársai a gyerekeknek a Hungarikum játszóház segítségével ismertették a megyei kincseket. Óriás puzzle-el a Diósgyőri várat rakhatták ki az ügyesek, a hatoldalú kockakirakón pedig olyan megyei értékekkel ismerkedhettek meg, mint a cigándi apróbéles, a szomolyai rececsipke, vagy éppen a hollóházi porcelán.
Ezenkívül helyi érdekességként egy kisebb érték kiállítással is készültek a kollégák a Települési Értékek Dél-Borsodból címmel, amelyen megtekinthetők voltak Bogács, Bükkábrány, Cserépfalu, Mezőcsát, Mezőkeresztes, Mezőkövesd, Szomolya, Tard, Tibolddaróc és Tiszaújváros értékei. A kiállítás egyik különlegessége a Magyar Értéktár Kiemelkedő Nemzeti Értékek listáján is szereplő Bükkábrányi Ősfák egy darabja volt, amely őslénytani világszenzációnak számít, ugyanis szerves anyagként maradt meg a 300-400 éves korukban elpusztult fák néhány része. Idestova 7-8 millió évesek ezek a fatörzsek.
Cserépfalu kreatív módon mutatta be összes értékét. Egymásba kapcsolódó paravánokra készítettek képeket és ismertetőket a helyi kincsekről, mint például a borkultúrájukról, a Suba-lyuk barlangról, Cserépfalu népviseletéről vagy éppen a Cserépfalvi Emlékszobáról. Mezőkövesd matyóruhába öltöztetett babát ajánlott fel a kiállításra, illetve festett faládikókat, amelyen a jellegzetes matyó rózsa is fellelhető volt. Természetesen az érdeklődők a többi települési értéket is megtekinthették helyben, mint a Mezőkövesdi „Hadas” városrészt, vagy a Pipicset.
A Kossuth Rádió végig tudósította az eseményeket, történéseket, eközben interjúkat készített helyi művészekkel, közreműködőkkel, Tállai András miniszterhelyettes, parlamenti államtitkárral, Dr. Fekete Zoltánnal a házigazda Mezőkövesd polgármesterével, az asszonyokkal, akik sütöttek, főztek a gasztrobuszban, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei települési és megyei értékek képviselőivel, helyi népművészeivel, alkotóival, a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság munkatársaival, Tóth Csaba igazgatóval és Konczné Tegzes Erika közművelődési referenssel.
A rendezvény részeként Kazárné Kalber Nikolett a Mezőkövesdi Közkincs-Tár Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Tóth Csaba, a Nemzeti Művelődési Intézet megyei igazgatója, és a Mezőgazdasági Gépmúzeum munkatársai elültették az összetartozás fáját.
A nap végére hosszas munkálatok után elkészült az ízletes matyó pecsenye, amelyet Prohászka Béla különlegesen díszítve tálalt, és amelyből ízletes kóstolófalatokat kapott a rendezvényre látogató közönség is.
A finom ételekkel, páratlan élménnyel, megannyi értékkel és a pogácsa receptjével Dél-Borsod és a Nemzeti Művelődési Intézet megyei munkatársai elbúcsúztak a Kossuth Rádió hallgatóitól, de aki teheti, kövesse hétről-hétre az Országjárót és vele együtt a Nemzeti Művelődési Intézet gasztrobuszát. Következő alkalommal, szeptember 12-én Zala megyébe kalauzolják a kedves hallgatókat, akik az ottani helyi értékekkel ismerkedhetnek majd meg az éteren keresztül.