Önkormányzati tudástranszfer workshop Szegeden

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád-Csanád Megyei Igazgatósága

2019. november 6-án zajlott Szegeden, a tápéi Heller Ödön Művelődési Házban az Önkormányzati Tudástranszfer Workshop, amelyre a Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád megyei igazgatója is meghívást kapott.

Önkormányzati fejlesztések figyelemmel kísérése II. című, KÖFOP-2.3.4-VEKOP-15-2016-00002 azonosítószámú kiemelt projekt keretében megvalósuló kutatási tevékenység alkalmával lehetőség nyílt személyesen is megkérdezni a helyi településvezetőket, együttműködni más közszféra kutatásokat folytató kutatóintézetekkel és egyetemekkel, közösen gondolkodni a központi közigazgatás és a területi önkormányzatok képviselőivel. Az egyes szektorok és érintettek közös felismeréseként fogalmazódott meg az információcsere, információ-és tudásmegosztás igénye, a redundancia elkerülése az önkormányzatok hatékony működésének érdekében. A tudástranszfer egyfelől lehetőséget teremt az eddig csak szűkebb körben ismert önkormányzati jó gyakorlatok, a témában zajló kutatások szélesebb körű megismertetésére, illetve az egyes szakágazati szereplőket is segíteni tudja olyan hiteles információk megosztásával, melyek egyenesen az érintett önkormányzatoktól érkeznek és könnyebbé tehetik a jövőbeni szabályozási irányvonalak meghatározását.

Az önkormányzati tudástranszfer megvalósíthatóságát megalapozó tanulmány keretében került kidolgozásra a szükséges mechanizmusok működése, a koordinációs eszközök típusai és a szükséges erőforrások. A Belügyminisztérium Önkormányzati Koordinációs Irodája az elkészült tanulmány felülvizsgálatára workshop-sorozatot rendezett, melyre a hazai önkormányzatok, a témában kutató egyetemek, kutatóintézetek, valamint intézmények képviselőit kívánta egy asztalhoz ültetni és közösen gondolkodni. A esemény az országban hat helyszínen zajlott: Győrben, Székesfehérváron, Pécsen, Szegeden, Debrecenben és Miskolcon. A szegedi programon a Nemzeti Művelődési Intézet Csongrád megyei igazgatója is részt vett, a közösségi művelődés területén tapasztalt gyakorlatokkal és ötletekkel segítve a workshopot.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.