Nyáriszünet nélkül folytatódnak a képzések Borsod-Abaúj-Zemplén megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Közművelődési és közönségkapcsolati szakember OKJ-s képzésen tanulók havi hat alkalommal vesznek részt oktatáson, két alkalommal pedig műhelymunkán, amely során a szakmában sok évnyi gyakorlattal rendelkező oktatók adják át számukra jó gyakorlataikat, tapasztalataikat.

Az oktatás nyáriszünet nélkül folytatódik. A középfokú szakmai végzettséget adó képzés lassan már az utolsó harmadához érkezik. A résztvevők az eddigi modulokat sikeresen teljesítették. Még két csoport vizsgázik a II. modulból, amely a kulturális rendezvények szervezésével, a rendezvényszervezés folyamatával ismertette meg a hallgatókat.

A harmadik, s egyben utolsó modul alkalmával a kulturális szervezetek és intézmények működését és közművelődési tevékenységét ismerik meg a közművelődési asszisztensek. Különös tekintettel a kulturális jogi alapismeretekre, a stratégiai tervezés és forrásteremtés folyamatára, a kulturális marketing és PR tevékenységre, a kommunikációs technikákra. A képzés zárására és a Komplex szakmai vizsgák lebonyolítására az ősz folyamán kerül majd sor.

A Közművelődési szakember I. OKJ képzés résztvevői heti egy alkalommal találkoznak, hogy ismereteiket a közművelődési terület tudnivalóival bővítsék. A felsőfokú csoport képzése már a végéhez közeledik. A szakmai záróvizsgán augusztusban adnak számot az eddig megszerzett tudásukról. A képzést a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága műhelymunkák megtartásával is kiegészíti, amely hozzájárul az elméleti tudás gyakorlatba történő átültetéséhez.

A műhelymunkák során sok érdekes és hasznos tudást sajátítanak el a tanulók, igazodva a tananyaghoz. 2021. július 22-én például az ózdi csoport műhelymunka foglalkozásán a Városi Művelődési Központban Dériné Érsek Ágnes a Hegyaljai Mesterek Népművészeti Egyesület (Tállya) elnöke tartott nagyon színvonalas előadást a Népművészeti Egyesületek Szövetsége tevékenységének struktúrájáról.

A népművészeti alkotásokból egy kis kiállítás is szemléltette a hagyományőrzést. Az előadást követően Simkó Fanni kézműves mester tartott foglalkozást. A bőr ékszer készítés technikáját mutatta meg a hallgatóknak. A nap lezárásaképpen díszes bőr karkötők és nyakláncok készültek a szorgos kezek munkája nyomán. A hallgatók saját közművelődési színtereikben is kamatoztathatják az itt megszerzett tudást.

Konczné Tegzes Erika

módszertani referens
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.