Népismereti filmszemle Szombathelyen

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány megemlékezésre, filmvetítésre és szakmai beszélgetésre hívta az érdeklődőket 2020. októberében az Agora Savaria Filmszínházba. A népismeret talán az egyik legalapvetőbb tudás és kimeríthetetlen témakör, amellyel a közművelődési szakembereknek szűkebb és tágabb környezetükben foglalkozni kell, hiszen csak az összefüggéseket megértve lesznek képesek a múltból merítkezve jövőformáló közösségi kezdeményezéseket generálni.

A Nemzeti Művelődési Intézet munkatársai is meghívást kaptak arra a rendkívül tartalmas alkalomra, amelynek első felében Dr. Gráfik Imre néprajzkutató, muzeológus, nyugalmazott múzeumi főtanácsos felidézte Dr. Kós Károly életútját. Külön kiemelte a Vas megyei vonatkozásokat: az erdélyi Sztánán született és Kolozsváron tanult tudós első terepkutatásait Veleméren végezte. A néprajz szerelmesét fia, a tudós apa élete mérföldköveinek helyszíneit bejáró Kós Béla a róla készült „A nagy fa árnyékában” című filmmel hozta közelebb a résztvevőkhöz.

A nap második részében került sor immár 7. alkalommal a nemzetközi filmszemlére, amely az idén először Erdély helyett Vas megyébe költözött. A népismeret szót használja szándékosan a néprajz helyett a felhívásban a Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány, hiszen a filmekben általában megjelenő emberi történetek a hétköznapoktól az ünnepekig, a vágyaktól a cselekvésig, a tiltástól a lehetőségig sorsokat, összefogásokat, közös terveket mutatnak be. A filmszemlén vetített filmek között volt egészen rövid település-bemutató éppúgy, mint népművész életét nyomon követő közel egy órás alkotás, vagy a fennmaradásért küzdő kárpátaljai magyar közösség optimizmusát és magyarsága miatt érzett végtelen büszkeségét bemutató korrajz.

A megjelentek a szakavatott zsűrivel tanácskozhattak a filmek tartalmának mélységén és a választott technikák sokrétűségén. A mozi aulájában berendezett kiállítás megtekintésével megismerkedhettek azzal a végtelenül precíz, a részletekre rendkívül nagy hangsúlyt helyező képi látásmóddal, grafikai ábrázolással, amellyel Dr. Kós Károly egész életben illusztrálta és megörökítette a kutatásai során fellelt kincseket.

Éles Krisztina

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.