Nemzetközi lehetőségek a tarjáni önkéntes fiatalok előtt

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

Újabb találkozásra került sor a tarjáni közösségi házban, a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosítószámú projekt keretében. A Területi ifjúsági műhelyfoglalkozás sorozatának nyolcadik alkalmát szervezte meg a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága 2020.07.31-én.

Ez alkalommal Tarjánba érkezve Klinger Tamás, polgármester úr fogadta a vendégeket és mindvégig részt vett a műhelyfoglalkozáson. Egy kellemes bevezető beszélgetést követően Hornyák-Pálmai Éva, a műhely koordinátora és a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának vezetője nyitotta meg az eseményt, melyben bemutatta és felkonferálta Szénási Pált, A Vértes Agorája nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársát, az esemény meghívott előadóját, aki egy izgalmas témában tartott műhelyfoglalkozást. Az Európai Szolidaritási Testület külföldi és belföldi pályázati lehetőségeire hívta fel a figyelmet, amelyben a 18-30 év közötti fiatalok vehetnek részt annak érdekében, hogy fejlesszék kezdeményező készségüket, nyelvtudásukat és szociális készségüket.

Pál ismertette a Szolidaritási projektben való részvétel feltételeit, területeit, az egyéni és csoportos önkéntesség részleteit, a projektben résztvevő országokat, valamint azt, hogy hogyan is érdemes a jelentkezést lebonyolítani. Ez a lehetőség támogatja a fiatalokat: ennek köszönhetően csak kreativitásra, bátorságra és egy projektötletre van szükségük, melynek segítségével meg tudnak oldani egy – a közösségükben felmerülő – aktuális problémát. Az előadásban elhangzott, hogy milyen szerepe van a külföldről érkező önkénteseket fogadó közösségnek, ezzel párhuzamosan Pál azt is kifejtette, hogy kiutazáskor mire számíthatunk egy ismeretlen kultúrába csöppenve. Mindenkit ösztönzött arra, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel és ne tartson vissza senkit a bizonytalan nyelvtudás, ugyanis hónapokat távol töltve a gyakorlati tapasztalatok szerzése mellett észrevétlenül belelendül az ember a társalgásba is.

Az előadást interaktív foglalkozás követte, amely lehetőség teremtett arra, hogy a közben felmerülő kérdéseket feltegyék a résztvevők és nem csak az előadóval, de egymással közösen válaszoljanak a felmerülő gondolatkora. Az irányított, de mégis kötetlen beszélgetés közben új gondolatok és kellő motiváció született a tarjáni fiatalokban. Pál elmesélte saját tapasztalatait és azt, hogy milyen haszna válhat a közösségeknek a közös munkából. „Minden esetben tanulunk egymástól, akár csak praktikákat, új klubokat, köröket nyithatunk általuk.  Számos külföldi utazás és program vezet élethosszig tartó barátságokhoz, olykor házassághoz, melyek családokká nőttek.”

Pál szerint a kistelepüléseken is érdemes csereprogramokat indítani, ugyanis ez könnyen megmozgatja a helyieket. Mindenki egyetértett abban is, hogy a nemzetközi kapcsolatok, csereprogramok kialakításában fontos a testvértelepülésekkel fenntartott kapcsolat is. A jövőbeli projektek megvalósításához Szénási Pál így adott muníciót: „a képességeidnek nincs határa”. A Területi Ifjúsági műhely sorozatának következő alkalmával a tarjáni közösség egy látóútra utazik, melyen Nagyvázsony kincseit fedezik majd fel.

Somogyi Zsuzsanna

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.