Nemzetiségi Nap és Megyei Értéknap Levélen
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatóságának, Levél Község Önkormányzatának, Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat és a Győr-Moson-Sopron Megyei Értéktár Bizottság összefogásával 2020. augusztus 30-án került megszervezésre a Győr-Moson-Sopron Megyei Nemzetiségi Nap és Megyei Értéknap Levél településen.
A program Ökumenikus istentisztelettel kezdődött az evangélikus templomban, melyet az Ujhelyi Imre téren megemlékezés követett a levéli német kitelepítések 75. évfordulójára. Ezután a Kultúrház udvarán felállított rendezvénysátorban ebéddel látták vendégül a program résztvevőit. A nap folyamán Megyei Német Nemzetiségi Díj, Megyei Nemzetiségi Díjak kerültek átadásra, ezenkívül a Győr-Moson-Sopron Megye Szolgálatáért Díjat Nemzetiségi Tagozatban Kollár János, az Országos Lengyel Önkormányzat elnöke vehette át. A délután kulturális programján német, horvát, cigány és magyar nemzetiségeket képviselő dalkör, énekkar, harmonikás és zenekari közösségek tagjai szerepeltek.
A rendezvény teljes időtartama alatt a Győr-Moson-Sopron Megyei Értéktár 101 db „megyerikuma” közül a bősárkányi gyékényfonás során készült tárgyakat, a pannonhalmi apátság termékeit, a rábaközi perecet, a csornai népi fazekasság alkotásait a Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Megyei Igazgatósága mutatta be. A programokat „Érték-Szalon” címmel rövidfilmek színesítették, melyek megyei értékeket mutattak be. A résztvevők megismerhették a Vas Megyei Értéktár és a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatósága által összeállított értékasztalt. A megyében alkotó kézműves mesterek és kismesterek közül a Győri Kékfestő Műhely, Kasza Miklós csont-és szarufaragó, valamint Véghné Lőrincz Ágnes höveji csipkekészítő tartott bemutatót. A programot gazdagította az Agyagosszergényről érkezett Közi Horváth József Népfőiskola kiállítása, a sváb és szlovák ételbemutató és az Undi Horvát Egyesület gasztronómiai kínálata.
Szent István király gondolata: „Az egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő.” méltó szlogenje volt a rendezvénynek. A nap folyamán a résztvevők érezhették, hogy a különböző nemzetiségű emberek összefogása erős egységet, identitást és kohéziót alkot nemcsak egy település, egy megye életében, hanem az egész országban.
Írta és fotózta: Tóthné Boda Éva Mária