Nemezelés a nagybajomi Pálóczi Horváth Ádám Művelődési Házban
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Somogy Megyei Igazgatósága 2019 októberében indította útjára – a „Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon” elnevezésű EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosító számú projektjének keretén belül – az Elfeledett szakmák, népi mesterségek visszatanítása című képzéssorozatát.
Hamarosan véget ér a tanfolyamsorozat, amit a résztvevők nagyon sajnálnak. Az elmúlt 9 alkalom során egy nagyon jó csapat szerveződött, alig várták a találkozásokat. A jó idő is kedvezett a tanfolyamhoz, a képzés több alkalommal a szabadban zajlott.
A nemezelés nagyon különleges technika. Nemcsak síkbeli tárgyakat készítettek, hanem üreges tárgyakat is. Az utolsó előtti alkalom során ilyen alkotások kerültek ki a résztvevők kezei alól.
Egy alkalommal a tűnemezelés technikáját is kipróbálták. Tűnemezeléssel az egyik legősibb játékot készítették el, a “similabdát”. A belsejébe kis követ tettek, hogy súlya is legyen a labdának. Majd a követ körbetekerték régebbi elhasználódott nemezdarabbal. Ez az újrahasznosítása a nemeznek. Farkas-Túri Enikő foglalkozásvezető hozzáfűzte, hogy a régiek szerint a korábbi nemez ereje tovább él az újban…. Majd natúr gyapjúval vonták be, végül színes gyapjúval. Közben tűnemezeléssel erősítették rá a rétegeket. Legvégül mintát is szurkodtak a labdákra, a speciális fogakkal ellátott nemezelő tű segítségével. A szappanos simogatás nem maradhat el, de a tárgyak készre nemezelése házi feladat maradt.
Első alkalommal egy alapékszert, zsinórkarkötőt készítettek merinó gyapjúból. Gyönyörű színeket válogattak össze ki-ki saját ízlésének megfelelően.
Majd tulipános, illetve virágos nyakbavaló ékszerek készültek és csak a fantázia szabhat határt ezeknek a mutatós öltözék kiegészítőknek.
Kovácsné Lovász Henriett