Negyed év a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

2020. december elsejétől országszerte megsokasodott a közművelődési asszisztensek száma, így történt ez Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is.

A Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága Előrehaladási tájékoztatót szervezett a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban együttműködő partnerek számára. A partnerség jegyében a Nemzeti Művelődési Intézet munkavállalóiként, ám a település dolgozójaként tevékenykednek azok a közművelődési asszisztensek, akiket a települési önkormányzatok, a civil szervezetek, a közművelődési intézmények delegáltak a Programba.

A tájékoztatót online módon hallgathatták meg az érdeklődő partnerek. A partneri létszámot figyelembe véve négy időpontra lehetett bejelentkezni. 2021. március 11-én három alkalommal, március 17-én pedig egy alkalommal tartott az Igazgatóság vezetője közel egy órás előadást.

A tájékoztatás során részletes információ volt hallható a Programban zajló foglalkoztatásról és képzésről. A képzések menetéről, a foglalkoztatás felépítéséről kaptak betekintést a csatlakozó vezetők, valamint az igazgatóságon dolgozó koordinátorok és a településeken foglalkoztatott közművelődési asszisztensek munkakapcsolatát is megismerhették.  A Programot kísérő kutatások is említésre kerültek.

A Program létrejöttének alapját az 1997. évi CXL. törvény a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről és a törvényt kiegészítő 20/2018-as EMMI rendelet a közművelődési alapszolgáltatások, valamint a közművelődési intézmények és a közösségi színterek követelményeiről adja, miszerint minden településen legalább egy, legalább középfokú közművelődési szakembert kell foglalkoztatni 2021. január 1-jétől.

Magyarországon közel 1600 település érintett a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programban. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 358 település található, ám nagy többségében a közművelődési ellátottság nem volt megoldott. Az országos adatokat figyelembe véve, a megye 12,5%-os arányban vesz részt a Programban.

A beszámolóban a számadatok is alátámasztották a Program megyei létjogosultságát: összesen 247 település csatlakozott, 23 település csak a képzést vette igénybe, 28 pedig csak a foglalkoztatásba küldött 1 főt. 130 település önállóan delegált egy személyt, akik a képzést és foglalkoztatást együttesen veszik igénybe, míg 30 település 3-as konzorciumban csatlakozott-, 36 település pedig 2-es konzorciumban lett partner. Kimutatás készült arról is, hogy a 247 önkormányzaton kívül 10 közművelődési intézmény és 6 civil szervezet is csatlakozott. A foglalkoztatottak között 7 fő megváltozott munkaképességű.

7 képzési csoport indult el a megyében 190 fő résztvevővel. 6 csoport az érettségire épülő 900 órás OKJ szerinti középfokú szakképesítést ad Közművelődési és közönségkapcsolati szakember közművelődési szakmairányon, 1 csoport a más szakirányon megszerzett diplomával rendelkező 360 órás OKJ szerint felsőfokú szakképesítést Közművelődési szakember I.

A foglalkoztatásra kialakított módszertani ismeretek átadása és gyakorlati megvalósítása még várat magára. A rohamosan terjedő koronavírus nehezített pályára kényszeríti a Program megvalósítását és a személyes találkozások hiánya lassabb sikereket eredményez. A cél mégis az, hogy az év végére minden közművelődési asszisztens a szaktudásával erősítse a települését és annak közösségi életét.

A tájékoztató záró gondolata megerősítette a közművelődési szakember betöltött szerepét a településen:

Tudom, hogy egy kistelepülésen nincs sok rendezvény, ám a közművelődési szakembernek nem csak a rendezvény megszervezése a feladata! A mindennapokban is ott kell élni az emberek tudatában közösségfejlesztéssel, csoportos foglalkozások szervezésével, a település értékeinek felkutatásával. Sokkal teljesebb körű egy kultúráért felelős szakember feladata, mint ahogyan a felszínen látszik!”

 

Mátyás Edina

módszertani referens
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.