Nagyanyáink öröksége- Tolna megyei sváb komatálak második alkalom

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatósága által szervezett „Nagyanyáink öröksége” program, a nagymányoki komatál elkészítésével folytatódott, aminek a helyszínét a Tolna Megyei Német nemzetiségi Önkormányzat Heinek Ottó Közösségi Ház biztosította.A nagymányoki sváb katolikus szokás szerint a gyerekágyas édesanyának 9 napig vitték a komatálat. Mivel a helyi szokás szerint egy pár komaszülője volt a kisgyermeknek, ezért a komatál vivést szomszédok, rokonok, barátok között elosztották a 9 napra. A szülés napján a komaasszony alapanyagot vitt a családhoz lisztet, cukrot, tojást, cipót, tyúkot, bort a házigazdának, hogy koccinthasson az újszülött érkezésére. A kilenc nap alatt mindig könnyű tartalmas ételek készültek. Tilos volt babot, uborkát, káposztát, karfiolt, karalábét, kelkáposztát főzni. Az első héten kizárólag csak baromfiból készült étel kerülhetett az asztalra. Egy hét után már lehetett sertéssült, rántott hús, de mindig könnyű körettel, mártással. Gyakran került az asztalra sós vagy édes tésztás étel pl.: rétes, mazsolás kalács, kuglóf, sós kifli, smarni (császármorzsa), palacsinta, vagy a lángoshoz hasonló zsírban sült tészta.
A következő ételeket készítették:
1. nap: Tyúkhúsleves vagy galambleves, a főtt húshoz megy-, paradicsom-, kaporszósz készülhetett.
2. nap: Becsinált leves, kalács kompóttal.
A többi napokon pl.: zöldség leves, fokhagymás rántott leves (köménymag nem kerülhetett a
levesbe), reszelt tésztaleves.

Ez alkalommal a nagymányokiak becsinált levest, mazsolás kalácsot és kompótot készítettek. A leves (1 csirke) csirkecombból, csirkeszárnyból, csirkemellből, zöldségekből és fűszerekből készült az alábbiak szerint: Egy fazékba egy kanál zsíron a felkockázott húst megpirítjuk, majd hozzáadjuk a reszelt hagymát, fokhagymát. Tovább pirítjuk, majd hozzátesszük a karikára felvágott zöldségeket. Ha megpirult megszórjuk kevés liszttel és felöntjük vízzel. Sózzuk, majd fedő alatt puhára főzzük. A végén grízgaluskával gazdagítjuk.
Mazsolás kalácshoz: 2 púpos mélytányér liszt, 1/2csg élesztő, cukor, só, olaj, tojás, reszelt citromhéj, rum hozzáadásával készül. Ha megkelt a tészta 2 x 3 részre osztjuk, kinyújtjuk, megkenjük, olvasztott vajjal, rászórjuk a beáztatott mazsolát és feltekerjük. A hat rudat 3- asával összefonjuk és őzgerincformába tesszük és újból megkelesztjük. Ha megkelt tojásfehérjével megkenjük és 180 fokos sütőbe 45-50 percig aranybarnára sütjük.
4 almából és négy körtéből kompótót készítettek cukor, szegfűszeg hozzáadásával.

Tóth Györgyi

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.