Módszervásár másképp sorozat – Szekrénymesék a zsámbéki tájházban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A Szent Vendel Domborműves Népi Lakóházban Szekrénymesék címmel egy tematikus kiállítás valósult meg, melynek egy éves előkészületi munkájának részleteit, eredményeit és a szervezők jövőbeli terveit írja most le a Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága a Módszervásár sorozat e heti cikkében.

A projekt célja egy olyan kiállítás létrehozása volt, mely megfelel a 21. század kívánalmainak és egyben helyet ad Zsámbék digitális helytörténeti archívumának. A kiállítással a szervezőknek célja volt továbbá a közösségépítő szerep betöltése a településen, valamint a problémamegoldásban való fejlődés.

A tematikus kiállítás gondolata egy funkció nélküli lakószobából és annak tartalmából, különböző adomány bútorok felhalmozódásából származott. A tárlat létrehozásán 1 éves előkészületi munka során dolgozott a szervezők csapata együttműködve néprajzkutatóval, restaurátorral és műemlékvédelmi szakmérnökkel. A projekt megvalósulásához hozzájárult a helyi közösség is fotókkal, tárgyakkal, dokumentumokkal és személyes történeteikkel.

A Szekrénymesék nevet viselő múzeumi tematikus kiállítás 2020. október 11-én nyílt meg a nagyközönség előtt a Szent Vendel Domborműves Népi Lakóházban. Az érdeklődőket öt restaurált szekrény belsejében kialakított, interaktív elemekkel és a modern technika nyújtotta lehetőségekkel kiegészült bemutató fogadja. A szekrényajtók kinyitásával különböző témákkal, az azokhoz kapcsolódó fotókkal, vetített interjúkkal, használati tárgyakkal, viseletekkel és szöveges leírásokkal találkozhatnak a látogatók, melyek szemléletes módon jelenítik meg az egykor Zsámbékon élt emberek életét. Az öt téma köré rendezett szekrénybemutatók külön címet is kaptak: Gyerekvilág, Jeles napok, Az emberélet fordulói, Bútorfestés, restaurálás, A betelepítéstől az elűzetésig.

A kezdeményezés eredményeként megújult a Szent Vendel Domborműves Népi Lakóház kínálata, új turisztikai attrakció született Zsámbékon, a digitális helytörténeti archívum elhelyezésével jelentős értékmentés valósult meg, a közös sikert és összetartást élénk közösségi aktivitás kísérte a településen.  A szervezők munkájukkal a média és a szakma figyelmét is magukra vonták. A programhoz többféle pályázatot is nyertek a létrehozók, így a kapcsolódó további tervek is megvalósulhatnak.

A tárlat létrehozóinak a jövőre nézve még számos fejlesztési terve és ötlete van: több, tematikus népszerűsítő videót készítenek majd online reklámokhoz, terveznek virtuális tárlatvezetést előre felvett anyagokból, valamint rendszeresen szeretnének majd közösségi alkalmakat szervezni a Szekrénymesék köré. Az óvodákkal és az iskolákkal való aktív kapcsolattartás részeként múzeumpedagógiai foglalkozások szervezése is az elképzelések között szerepel, továbbá szükségét érzik az infrastruktúra fejlesztésének, mindemellett pedig folyamatosan dolgoznak a kiállítás és a helytörténeti archívum bővítésén, frissítésén.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.