Módszervásár másképp sorozat – ifjúság és közművelődés

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága a Módszervásár című cikksorozat eheti részében két egykori, szakmai gyakorlatát itt végző hallgatónak – Horváth Fanni és Mohos Edina – a kutatását mutatja be, mely az „Ilyenek vagyunk mi!” címet viseli.  

A kutatásban Fanni és Edina arra kereste a választ, hogy milyen felületeken, és hogyan lehetne hatékonyan elérni a fiatalokat a közművelődés területén. A fő irányvonalat az adta, hogy az ifjúság alapvetően elhatárolódik a közművelődéstől, ezen réteg tagjai kevésbé aktívak a közéletben, valamint jellemző rájuk, hogy az egyedül végezhető szabadidős tevékenységeket részesítik előnyben. A felméréssel a hallgatók célja az volt, hogy a fiatalok igényeinek és kommunikációs szokásainak megismerésével értékes információkat adjanak az intézményeknek, akik ezáltal hatásos módon tudják majd bevonni az ifjúságot a közéleti és kulturális életbe.

A folyamatban részt vettek közművelődési és ifjúságfejlesztő szakemberek, kortárs önkéntesek, illetve marketingre specializálódott munkatárs is segítette a kutatók munkáját. A kutatás modern informatikai eszközök, különböző tartalomkészítő alkalmazások és a közösségi média használatával valósult meg.

A helyi fiatalok megismerésén keresztül a hallgatók az igényeiket is feltárták, mely alapján elkészíthető egy részletes marketingterv és stratégia. A kutatás eredményeit vizsgálva megállapították, hogy ahhoz, hogy az intézmények a kommunikációjukat a fiatalokéhoz közelíteni tudják, elengedhetetlen a gyors reakcióképesség és a folyamatos ellenőrzés, emellett a trendek követésével és a márkaépítéssel a közművelődés színterei vonzóvá válhatnak az ifjú generáció számára.

A hallgatók munkája során felmerült, hogy az egyes intézmények virtuális arculatát a meglévő, vagy újonnan szerveződő ifjúsági csoportok segítségével alakítsák át, valamint a kreatívabb marketingtevékenységek koordinálását is rájuk bízzák. Ezeket a csoportokat pedig a közösségi szolgálat leigazolásával és hasznos munkatapasztalat szerzésével lehetne ösztönözni.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.