Módszervásár másképp sorozat – értékek Hévízgyörkön

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága a Módszervásár című cikksorozatának következő részében a Hévízgyörkön működő Értéktár Bizottság jó gyakorlatait osztja meg. Hévízgyörköt „élő népművészeti falu”-nak is szokták nevezni azon jó egészségnek örvendő idős generáció megléte miatt, amely még aktívan ápolja a néphagyományokat. 

Bazan Tibor, a település polgármestere elhivatott a helyi értékek megőrzésében, átörökítésében, támogatja a helyi értéktár munkáját. A Hévízgyörki Értéktár Bizottság programjait mindenben segíti, és a kezdeményezések mellé áll. Közösen tűzték ki célul a település épített és szellemi örökségének, népművészeti, valamint gasztronómiai értékeinek megőrzését és népszerűsítését. Ezzel nemcsak a helyi lakosság identitásának megerősödését kívánja elérni, hanem más településeket is ösztönöz arra, hogy elkészítsék saját értéktáraikat, és felfigyeljenek a köz javát szolgáló helyi kulturális örökségvédelem fontosságára.

A célok elérése érdekében az Értéktár Bizottság számos népművészeti és gasztronómiai programot szervezett, mint például a Hévízgyörki Értékek Napja, a Hévízgyörki Ízek Udvara, valamint a Takart Fesztivál és a „Hévízgyörki Értékeink” című időszaki kiállítás. A Bizottság a helyi népdalok megyei és országos szintű bemutatására és népszerűsítésére megrendezte a Hévízgyörki Népdaléneklési Versenyt, melyet évente a budapesti és Pest megyei általános iskolásoknak hirdet meg. A fiatalok szakmai zsűri előtt mérettettnek meg Hévízgyörk népdalainak éneklésével. A versenyre az elmúlt három év során közel 300 tanuló jelentkezett 45 intézményből.

Hévízgyörk változatos értékeinek megismertetése céljából a helyi Értéktári Bizottság a szellemi és épített örökségek publikálását a Hévízgyörki Értékek Tára nevet viselő kiadványsorozatban végzi, melyet terepmunkákkal, kutatásokkal és a már meglévő adatbázisok áttanulmányozásával tett szakmailag hitelessé. A sorozat részeként jelent meg a „Hévízgyörki torony tetejébe” című CD, amely a település saját népdalait tartalmazza, továbbá a „Hévízgyörki népdalok nevezetű népdalos könyv, illetve a helyi és a megyei értéktárban szereplő értékeket bemutató „Hévízgyörki értékeink”kiskönyv. Kiadták a Hévízgyörki Asszonykórus életrajzi könyvét, és a Hévízgyörki népdalok DVD-ROM és Arcképcsarnok” kiskönyvet is. A népviseleti értékeket a 2020-ban megjelent Hévízgyörk népviselete” című könyvben foglalták össze. A kiadványsorozattal sikerült a helyi értékeket, hagyományokat elérhetővé tenni bárki számára online és nyomtatott formában egyaránt. A sorozat az értékek bemutatásával települési reklámanyagként, az idegenforgalomban és a testvérvárosi kapcsolatokban, látogatásokban egyedi produktumként jelenik meg.

A programok, kiállítások és a kiadványsorozat segítségével Hévízgyörk fiatal lakosai, és az aktívan működő helyi közösségek is elkezdték visszatanulni a helyi népdalokat, megismerkedtek a népviseleti szokásokkal, az archív fotók segítségével pedig felfedezhették elődeik történetét, egykori életét.

Az Értéktár Bizottság jövőbeli tervei között szerepel a Hévízgyörki Értékek Tára nevezetű kiadványsorozat folytatása. A következő részekben a helyi szokásokat, a népmeséket, a népi játékokat, a gasztronómiát és a népi építészetet kívánják megjelentetni a helyi lakosok és közösségek, valamint a kulturális értékeket aktívan képviselő csoportok bevonásával.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.