Módszervásár másképp sorozat – Dabas, kell egy hely…

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

Új kulturális központ épül Dabason, melynek kitűzött céljairól és folyamatáról a Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága is beszámol a Módszervásár cikksorozat keretében.

Az építkezési projekttel egy 40 éves álom válik valóra, melynek célja, hogy Dabas egy városi színvonalú kulturális központtal gazdagodjon, és az intézmény által a helyi igényeknek megfelelő szolgáltatások alakuljanak ki. Az intézmény a Dabasi Kulturális Központ nevet viseli majd.

A kivitelezés előkészítése már 2016-ban megkezdődött, maga a megvalósítás pedig 2022-re várható. A tervezőkön kívül több közművelődési szakember, nevezetesen a helyi Kossuth Művelődési Központ vezetője és munkatársai, a polgármester által megbízott tervezési koordinátor, valamint a megvalósítás támogatója, maga a polgármester is aktív szerepet vállalt a folyamatban.

A kulturális központ legjelentősebb jövőbeli szolgáltatásai közé tartozik a színházterem megépülése, mely összesen 456 látogatót tud befogadni. Az emeleti karzaton helyet kap egy elkülönített terem is, amely alkalmas lehet nagyobb csoportok fogadására. A tér ezen kívül több funkcióval is bír: a 120 négyzetméteres színpad mobil elemei által összenyitható a terület, így rendezvényteremként is használható lesz.

Az épületben helyt kap egy kávézó, park felé nyitható kiülős terasszal, mely közösségi térként is funkcionál majd.  A rendezvényeket, találkozókat számos teremben tudják majd megszervezni a szakemberek: kialakítanak táncpróbatermet, kézműves foglalkoztatót, és tárgyalót is.

Az új, 3014 négyzetméter hasznos alapterülettel rendelkező épülettel a Kossuth Művelődési Központ kínálata is változik majd a szakmai szolgáltatási színvonal tekintetében, mely helyszínéül szolgálhat országos, megyei, regionális és városi programoknak, nagyszabású rendezvényeknek és közösségi élményeket nyújtó foglalkozásoknak egyaránt.

Az új intézmény telephelyeként továbbműködik a település egyetlen állandó kiállítóhelye, a képző, ipar, és fotóművészeti tárlatok rendezését végző Kossuth Ház Galéria és Kerekes László Alkotóház. Az új épület mellett a régi épületet, az Úri Kaszinót (Kossuth Művelődési Központ) is felújítják, melyet a jövőben az irodalmi, történeti és építészeti örökség bemutatására, továbbadására használnak. A funkcióváltással létrehozni kívánt látogatóközpont a Kaszinó Múzeum nevet kapja majd, melyben a látogatók interaktív formában ismerkedhetnek meg az egykori megyebálok és a köznemesség találkozási helyszínével, valamint a környék szellemi központjával.

A jövőre tekintettel az intézmény célul tűzte ki, hogy az új épületet színes kínálattal és élettel tölti meg, valamint a jelenlegi művelődési központ épületét új funkcióval látja el a Kaszinó Múzeum létrehozásával. Tervei között szerepel továbbá az eddig alkalmazott jó gyakorlatok megőrzése és fejlesztése, a kultúraközvetítésben szerepet vállaló intézményekkel, színterekkel való együttműködések alakítása és a kistérségi kisugárzás erősítése.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.