Módszervásár másképp sorozat – A színjátszás és a zene hagyománya Dunabogdányban

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatósága a Módszervásár másképp címet viselő cikksorozatának záró részében a Dunabogdányban működő, fennállásának lassan 60. évfordulójához közelítő Művelődési Ház és Könyvtár jó gyakorlatait mutatja be.

Az intézmény több, mint fél évszázada van jelen Dunabogdány közművelődési életében, mellyel legfőbb célja egy olyan közösségi színtér fenntartása, ahol a község kulturális szereplői, alkotói, illetve művelődő csoportjai otthonra találhatnak, és ahová egyben a közönség is szívesen betér.

A hagyományos fúvószene és az éneklés mindig is nagy szerepet játszott a település valamennyi korosztályának életében. Jelenleg is működő, és hétről hétre folyamatosan alkotó közösségnek számít a helyi zeneiskola fúvószenekara, valamint a Sváb Zenekar és a Szimfonikus Zenekar, ezen kívül aktívan végzik művelődő tevékenységüket az énekkarok és a különböző könnyűzenei csoportok egyaránt. Ezt a nagyfokú művészeti tevékenységet alapul véve jött lére Dunabogdányban a Művelődési Bizottság, amely zenés műsorokat, szavalóesteket, élőzenés operett előadásokat, továbbá színi előadásokat is szervez.

A színjátszásnak szintén kiemelkedő jelene van a településen: egy közel negyven fős szervezet, név szerint a Fiatalok a Kultúráért Közhasznú Egyesület (FAKULT) különféle programokat rendez, többek között tematikus irodalmi esteket, borgasztronómiai alkalmakat, mindemellett pedig színművészeti csoportokat is működtet. Az egyesület szervezte egyebek mellett az Anconai szerelmesek, az Örkény 100, az Oscar, illetve a Képzelt riport című darabok bemutatását is. A művelődési ház színjátszó csoportjai egyaránt foglalkoznak modern, kortárs és klasszikus művekkel, melyek tevékenységébe igyekszik az intézmény bevonni a település fiataljait.  Az itt megszerzett élményekkel erősíti bennük a Dunabogdányhoz való kötődést, a helyi identitást, emellett a kialakult közösségek fennmaradását is biztosítja. A művelődési ház ezen felül 2016 óta minden évben megrendez egy színház hétvégét a műfajt kedvelők részére, amely a Thália Bogdányban Nyaral címet viseli. Az eseményen megjelentetett darabokban egyébként már számos híres színész szerepelt vendégként (Rudolf Péter és Nagy-Kállózy Eszter, Kálloy-Molnár Péter, Benedek Miklós és Ullmann Mónika, az Egri nővérek, Adorján Bálint, Tompos Kátya, Sasvári Sándor, Balla Eszter, Debreczeny Csaba, Mészáros Máté, Udvaros Dorottya).

Az intézmény a többnapos színházi rendezvényt szeretné fennmaradó hagyománnyá tenni, mellyel lehetőséget kíván teremteni a helyi színjátszóknak, további motivációt nyújtva ezzel a tevékenységük folytatásához. Célja az is, hogy a fiatalabb generációnak lehetőséget biztosítson arra, hogy testközelbe kerülhessen olyan minőségi produkciókkal, melyek példaként szolgálhatnak az élet más területén is.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.