Mit adott nekem a Hungarikum Műhely

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Bács-Kiskun Megyei Igazgatósága 2014. év óta végez értéktárak létrehozását kezdeményező és támogató tevékenységet, melyekkel az a célja, hogy az értékfeltárás, értékgyűjtés és gondozás, valamint az értékek hasznosítása tudatos, professzionális cselekvéssé váljon. Ennek érdekében az igazgatóság munkatársai „Művelődő közösségek az Alföldön” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00149 azonosító számú projektjének keretén belül Hungarikum Műhelyt szerveztek.

A projekt lezárása után a résztvevőktől olyan visszajelzéseket kaptunk, amelyeket örömmel olvastunk, ezért szeretnénk Önökkel is megosztani. Első körben Csorbáné Sipos Szabó Mária beszámolójának egy részletét olvashatják.

„Beszámoló

2020-ban kezdődő műhely találkozóknak fontos eleme volt, hogy megismerkedhessünk olyan szakmai vezetőkkel, akik szakmájukat tekintve az elsők.

Dr. Horváth Zsolttól megtudhatták a műhelyfoglalkozás résztvevői, hogy minden megyében megalakultak azok a szervezetek, melyek a helyi értékek felkutatását és megőrzését tűzték ki feladatukul és sok településen is döntöttek ilyenek létrehozásáról. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy   azok a települések sem késtek le semmiről melyek még nem gondoskodtak értékőrhálózat kialakításáról, mert ezt bármikor megtehetik. A helyi értéktárak munkáját ismertette. A helyi értékbizottságoknak van lehetősége fórumokon konferenciákon részt venni, hogy megismerkedhessenek az értékek felkutatásának és dokumentálásának praktikáival. Munkájuk eredményét közzéteszik és az sem utolsó szempont, hogy jó hangulatú közösségben dolgoznak. Tevékenységük során megtanulják, hogy melyek azok a nevezetességek melyeket meg kell mutatniuk. Később ezekből lesznek a helyi, a megyei és országos értéktárak, ezekből kerülnek ki a hungarikumok, melyek külföldön is jellemzik a nemzetünket.

Imre Károly Nemzeti Művelődési Intézet nyugalmazott igazgatója Hungarikumok és helyi értékek témához kapcsolódó alapfogalmak tisztázását követően olyan filozofikus gondolatai kerültek elő, amelyek alátámasztják, későbbiekben megindokolják a Hungarikum mozgalom létjogosultságát. Hogyan kell elindulni a helyi érték felkutatásban, hogyan készítsünk interjút, nagy szerepe van a helyismeretnek/ismeretségnek, jobban megtudnak nyílni az emberek., a rendszerezés módszertanának fontossága ne csak halomba gyűjtsük a feltárt anyagot, hanem maradjon a feltárások között idő a rendszerezésre és az adatbázis kezelésének Ezt követően további jó gyakorlattal ismerkedhettünk.

Értéktár bemutatkozása

Szank település Loksa Gábor vezetésével látott bennünket vendégül, ahol a helyi jógyakorlatok bemutatására került sor. Érkezésünkkor a művelődési házban történő fogadás után bemutatásra került a Szankról szóló kisfilm. Majd ezt követően Loksa Gábor vezetésével elindultunk, először a sport centrumhoz, ahol láttuk a négyévszakos jégpályát, a tekepályát, a sportcsarnokot és jurtákat. Innen utunk a Kiskun Múzeumhoz vezetett, ahol meghallgattuk az emlékhely feltárásának, kialakításának történetét, majd tárlatvezetéssel végig néztük. Ezt követte a szobor park, ahol több éven keresztül a fafaragó alkotó táborból kikerült faragások kerültek felállításra, ezt követte az 1956-os Büszkeségpont megtekintése vezetéssel együtt. Majd legvégül meglátogattuk Ízek házánál a kézműves konyakmeggy készítését.

Látogatás a Lakiteleki Népfőiskolán

Lakitelek Nemzeti Művelődési Intézet meglátogatásakor sor került a Népfőiskola megtekintésére is. Hágen Ádám vezetésével bemutatásra került a Népfőiskola kezdetektől napjainkig.

Összegezve nekem nagyon sokat nyújtott ez a képzés, mivel kezdő vagyok a szakmában, így útmutatást kaptam arra vonatkozóan, hogy a helyi értékeket, hogy lehet a legjobban feldolgozni, dokumentálni és archiválni. Nagyon fontos volt, hogy mindez nem egyik napról a másikra tud megvalósulni, hanem nagyon sok befektetett munkának majd jövőbeni értéke lesz. Példát kaptunk arra is, hogy ha nagyon nehezen, de az ifjúságot is be lehet vonni, ehhez végtelen nagy szükség van a helyi általános iskola vezetésére és tanáraira, akik, segíthetik a településük összekovácsolását. Sokat segített a jó gyakorlatok bemutatása, ismeretségeket lehetett kötni szűkebb területünkről Bács-Kiskun megyéből más településekkel. Így megtudjuk egymást szólítani, el tudunk menni közösségépítésre más településekre is.

Köszönöm a lehetőséget máskor is szívesen részt veszek hasonló foglalkozásokon.

Jakabszállás, 2021. március 17.

Csorbáné Sipos Szabó Mária

közösségfejlesztő”

 

Hajagosné Tóth Anett

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.