Miskolcon lezárult a Mozgó film, mozgó klub szakkör

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet a „Művelődő közösségek Észak-Magyarországon” elnevezésű, EFOP-3.7.3-16-2017-00148 azonosító számú Mozgó film, mozgó klub projekt 2020. decemberében ért véget. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság oktatótermében zajló képzés 3 hónap kimaradást követően sikerrel zárult.

Az egy éven át tartó, havi rendszerességgel megvalósuló szakköri foglalkozás lényege, hogy a projekt során a résztvevők megismerjék a kisfilm készítésének alapszabályait, műfaji lehetőségeit, néhány művet az egyetemes filmművészet nagy alkotóitól, meghatározó stílusirányzataiból. A végső produktum egy kisfilm elkészítése településük valamely értékének feltárásával.

A klubtagok településük értékeit önálló kutatómunkával derítették fel, amelyeket videó felvételen is megörökítettek az utókor számára. Ezzel a mindennapok dokumentációja és az értékmentés is megvalósult. A foglalkozások elméleti és gyakorlati képzésében közreműködő szakmai partner Szerbin József Attila vágó-operatőr, a Miskolc TV és az RTL Klub munkatársa. A program koordinátora Konczné Tegzes Erika a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatóság közművelődési referense.

A Bekecsről, Edelényből, Mádról, Mezőkövesdről, Miskolcról, Nyékládházáról, Sajókeresztúrból érkező ifjú résztvevők az egy éven át tartó havi szakkör keretében megismerték a kisfilm készítésének alapszabályait, műfaji lehetőségeit, a technikai eszközök használatát, a forgatókönyv fogalmát, a forgatási előkészületeket, az operatőri ismereteket, a kamerakezelés alapjait és a kamerahasználat technikai alapjait. Szó esett az értékmegőrzés témakörében választott- és a popular science dokumentumfilmek közti különbségekről, a Képalkotás – és Interjúkészítés szabályairól.

Szerbin József gyakorlati képzés keretében is bemutatta a kamerahasználat technikai alapjait. A résztvevők helyi értékeken keresztül, stúdiómunka alkalmával ismerkedtek a szakmával. Feltérképezték a saját kamerájuk apróbb beállításait, megismerkedtek különböző filmes fogalmakkal és a gyakorlatban is bemutatták azokat. A pandémia időszakában nem találkoztak ugyan, de a klubtagok töretlen lelkesedéssel folytatták a munkát az év második felében. A résztvevők személyesen felkeresték a településük értékeit, értékeinek előállítóit, beszélgettek velük, riportot, interjút készítettek.

A Filmes eszközök témakörön belül foglalkoztak a vágói alapismeretekkel (DaVinci, Resolve program). Egyeztették, hogy hogyan tudják összevágni első filmjük nyersanyagát. Megtanulták az alapfunkciókat (éles vágás, átúsztatás, leblendézés), illetve a gyorsítás-lassítás effektre és a felirat készítésre is kitértek.

Az őszi járványhelyzet online befejezésre kényszerítette a csoportot. A felkészülés utolsó foglalkozásain az interjúk, riportok, fotók rendszerezésére, szerkesztésére, kérdések fogadására került sor a zárt csoportban az Alkotás és mentorálás témakörön belül. A kisfilmek véglegesítése, az utómunkálatok elvégzése egyénileg folyt, mindenki saját otthonában végezte el az utolsó simításokat. A szakmai ellenőrzés, tanácsadás a felmerülő kérdések megválaszolása e-mailben történt. A klubtagok folyamatosan tartották a kapcsolatot Szerbin Józseffel.

Zárásképpen az izgalmas foglalkozás-sorozat produktumainak megtekintésére a közös csoportban került sor. Tárhelyszolgáltatón keresztül mindenki elérhetővé tette online az alkotását. Ez a „Filmfesztivál” másképpen alakult, mint ahogyan eredetileg terveztük. Azonban a szerzett tapasztalatok, élmények, a hasznos tudás előnyére vált minden résztvevőnek. Az elkészült kisfilmek szakmai értékelése írásos formában, a közös Mozgó film, mozgó klub Messenger csoportban valósult meg.

A résztvevők megtapasztalták az alkotás örömét, maradandó értéket, produktumot hoztak létre, közösséggé formálódtak a folyamat során, miközben megtanulták más szemmel is látni a környezetüket.

 

 

 

 

 

 

Konczné Tegzes Erika

módszertani referens
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.