Mindkét „Hungarikum műhely” csoportban folytatódhattak a foglalkozások

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatósága februárban két csoporttal indított Hungarikum műhelyfoglalkozásokat. Az egyik csoportban a 2018-2019-es évben lebonyolított műhelyfoglalkozások résztvevői szerezhetnek további ismereteket az értékfeltárás, értékek bemutatása terén, a másik csoport pedig olyan résztvevőkből áll, akik olyan településekről érkeztek, ahol még nem alakult meg települési értéktár bizottság, vagy már megalakult, de módszertani segítségre van szükségük annak működtetésében.

Három hónapos kihagyás után június második hetében ismét találkozhattak a csoportok. A „kezdő” csoport résztvevői a Tolna Megyei Értéktár Bizottság munkájával ismerkedhettek meg. A foglalkozást dr. Baranyai Eszter a Tolna Megyei Önkormányzat főjegyzője tartotta. A résztvevők megismerhették a bizottság felépítését, feladatait, illetve azokat a kezdeményezéseket, melyek előreviszik a megyében az értékfeltárás, értékbemutatás folyamatát. Ilyenek például a Kincses Tolna Megye értékvetélkedő és a Vár a Megye – Megyei Értéknap, melyeket a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Igazgatóság munkatársaival közösen szerveznek meg minden évben. Az idei értéknapra 2020. július 1-én kerül majd sor Medinán.

A „haladó” csoport foglalkozásvezetője dr. Say István, a Tolna Megyei Értéktár Bizottság elnöke volt. A nap témája a „Közösségi művelődési formák, mint az értékek feltárásának lehetséges keretei” volt. Szó esett többek között arról, hogy milyen módon, milyen eszközökkel vonhatók be a település lakói, közösségei a települési értéktár bizottság munkájába, kihangsúlyozva, hogy az értéktár bizottsági tevékenység akkor működik a legjobban, ha a lakosokat és közösségeiket minél szélesebb körben bevonja a bizottság a tevékenységébe.

A résztvevők megismerkedhettek a közösségfejlesztés, közösségépítés, közösségi tervezés fogalmával, a közösségek típusaival, illetve elhangzott több módszer, lehetőség is arra vonatkozóan, hogy az értéktár milyen módon képes közösségeket teremteni, illetve hogy egy-egy közösség milyen módon tud bekapcsolódni az értékeket feltáró, dokumentáló és bemutató folyamatokba.

 Tolna megyei értékek és értéktárak járásonként és kategóriák szerint (Forrás_dr. Baranyai Eszter előadásanyaga)

A foglalkozásvezető több módszert is bemutatott, melyek összefüggésbe hozhatóak a települési értéktárral, az értékek gyűjtésével, az értékőrzéssel, az értékőrző közösségekkel, mint például a jövőműhely, a tankatalógus vagy a kalendárium.

Dorn Ernő

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.