Mindent a közösségről – Szabadegyetem Vas megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatóság

Háromnapos szabadegyetem keretében mutatta be a közművelődési szakma, valamint az ifjúsági közösségek és a kulturális alapú gazdaságfejlesztés terén megjelenő jó példákat és újdonságokat a Nemzeti Művelődési Intézet Vas megyei Igazgatósága. Az EFOP-3.7.3-16-2017-00150 azonosítójú, Művelődő közösségek Nyugat-Magyarországon című projekt keretében megvalósuló program a közösségi együttgondolkodás nemzetépítő jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az október 7-én indult rendezvénysorozat első napján a Vas Megyei Igazgatóság munkatársai mutatták be a közművelődés aktuális kihívásait és társadalomformáló válaszait. A konferencián résztvevőket Kondora Bálint, a Vas megyei közgyűlés alelnöke köszöntötte, aki kiemelte: építő korszakot élünk, hiszen elkészült a Nemzeti Művelődési Intézet lakiteleki székháza, s hamarosan megújul a Megyeháza épülete is. Az épületek szerepe pedig az is, hogy monumentalitásukkal alátámasszák, méltóságot adjanak a köz ügyeinek. Beszédében hangsúlyozta, hogy a közművelődés legnagyobb feladata jelenleg a találkozásokhoz, a valódi közösségekbe visszacsábítani főképp a fiatalokat a virtuális álközösségekből.

Kuglics Gábor módszertani referens a közművelődésben elengedhetetlen alapdokumentumok, így többek között a helyi közművelődési rendelet, valamint a közművelődési megállapodás szerkezetét, az SZMSZ, az alapító okirat vázlatát, feladatát mutatta be.

Károly Andrea módszertani referens a kötelező és választható közművelődési alapszolgáltatásokat mutatta be, a szolgáltatási tervről, annak felépítéséről, kitöltésének módjáról beszélt, emellett tájékoztatást adott a közművelődési statisztikák alapján leszűrhető tapasztalatokról és tendenciákról. Felhívta a figyelmet az önértékelés minőségfejlesztési jelentőségére.

Bognár Alexandra módszertani referens a Nemzeti Művelődési Intézet képzési rendszerének elemeit tárta fel a résztvevők előtt, emellett több közép-, és felsőfokú közművelődési tanulmányi lehetőséget is bemutatott. Külön kitért a nagy sikerrel futó Színháziskola képzésre is.

Földesi János képzési asszisztens az amatőr művészeti csoportok mentorálása című képzés tapasztalatairól beszélt. Kiemelte az oktatás eredményeként kialakult szakmai diskurzus fontosságát, és a mentorálási folyamat eredményeként elérhető sikerekből (utánpótlás-generálás, bevonás, identitáserősítés stb.) is szemezgetett.

Éles Krisztina, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas megyei igazgatója bemutatta, a közművelődési alapszolgáltatások mentén, a közelmúltban elkészült megyei közművelődési stratégiát és közelebb hozta a résztvevőkhöz az intézet kiadásában megjelent szakmai útmutatókat, módszertani kiadványokat is.

A szünetekben folyamatosan futó, a Nemzeti Művelődési Intézet által készített kisfilmek újabb és újabb jó gyakorlatokat tártak a szabadegyetem hallgatósága elé, amelyek elindították a beszélgetést.

Másnap az ifjúsági közösségek és az önkéntesség került főszerepbe. A megjelent résztvevőket Dr. Hende Csaba, az Országgyűlés alelnöke, országgyűlési képviselő köszöntötte, aki beszédében hangsúlyozta a közösségek értékteremtő feladatát és szerepét. Hozzátette, hogy közösség összefogásával nagyobb eredményt érhetünk el, hiszen egységben az erő.

Szabolcs Gergely, a Pedagógia Plusz trénere, a Hegypásztor Kör munkatársa az ifjúsági közösségek létrehozásának lépéseit, valamint az ilyen közösségek fenntartását, működését és működtetési feltételeit és feladatait mutatta be előadásában. Kiemelte, hogy a fiatalokban van igény a személyes kommunikációra, emellett a legnagyobb motiváló erőnek a felelősséget tartja.

Simon Ádám, a H+ Média és Kulturális Egyesület elnöke Horváth Zoltánnal, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatójával tartott interaktív interjún keresztül mutatta be egy közművelődési intézmény önkéntes stratégiájának kialakításának lépéseit. A programelem célja az, hogy a megyei közművelődési intézmények a következő időszakban elindítsák önkéntes stratégiájuk létrehozását, hiszen ez is egy módja az ifjúsági közösségek életre hívásának, emellett fontos a szabályozott önkéntes tevékenység biztosítása ezekben az intézményekben.

Hegedüs Zoltán, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke az országos ifjúsági ernyőszervezet működését, célját és tevékenységét mutatta be a résztvevőknek. Külön hangsúlyt fektetett azon programok és projektek bemutatására, amelyek a fiatalok aktivizációját, közéleti és társadalmi bevonását célozzák. A szervezet feladata emellett a fiatalok érdekképviselete hazai és nemzetközi szinten, valamint olyan képzési programok lebonyolítása, amely az ifjúság készségfejlesztését eredményezi.

Kőrösi Krisztina, mentálhigiénés szakember az ifjúság érzelmi kommunikációjára helyezte a hangsúlyt előadásában, kiemelve a fiatalok és ifjúsági közösségeket elérő eredményes kommunikációs formákat. Ráirányította a figyelmet a helyes kérdések önmaguk általi megválaszolásának lényegére.

Éles Krisztina Vas megyei igazgató a tanácskozás végén felkérte a résztvevőket a megyei ifjúsági közművelődési stratégia megalkotására. A Nemzeti Ifjúsági Tanács minden ifjúságszakmai segítséget és módszertant biztosít munkatársain és megyei delegáltján keresztül a koncepció megalkotásához.

A szabadegyetem záró napján a kulturális alapú gazdaságfejlesztés volt a téma, így egy ehhez kapcsolódó helyszínt és közösségi kezdeményezést is meglátogattak a szabadegyetem résztvevői Szombathely herényi városrészében, a Herényi Heti Piacot.

Hutflesz Mihály vidékfejlesztési szakember, a szabadegyetem moderátora kiemelte a kultúra szerepét a helyi gazdaságfejlesztési folyamatokban. Valamennyi válságos időszakot, próbatételt a kultúra és a közművelődés, valamint a közösségek ereje segített átvészelni az embereknek, az összefogás ereje leírhatatlan.

Kovács Andrea, a Magyarországi Szlovének Szövetségének elnöke, a Szlovén Vidék NKft. egyik megálmodója, a legnagyobb létszámban Vas megyében élő szlovén nemzetiségek térségfejlesztési innovációit tárta a résztvevők elé, amelyek a közösség összefogásán, a közös nyelven és kultúrán, az anyaországgal való együttműködésen és a Magyarország által a nemzetiségeknek biztosított támogató lehetőségeken alapulnak.

Kovács István, a Hegypásztor Kör elnöke bemutatta az idén 35 éves szervezet közösségépítő szerepét és történetét, valamint azokat a projektjeiket és programjaikat, amelyek az oszkói pincék megmentését, a falu és környéke kulturális, hagyományőrző értékeinek feltárását és bemutatását célozzák.

Szekér Tamás, a Herényi Kulturális és Sportegyesület elnöke a Herényiek Háza történetét mutatta be, valamint a herényi közösség jellemzőit ismertette a jelenlévőkkel, ezt követően az egyesület kulturális szervezője, Simon Ádám, a Herényi Heti Piac bemutatásával folytatta. A cél a helyi gazdasági élet fellendítése mellett a helyi termelők segítése.

A fórum végén az előadók Éles Krisztina kérdésére kitértek az újfajta marketing- és kommunikációs formák és eszközök használatára; arra, hogy mely szervezet mily módon juttatja el közönsége számára a releváns információkat; vagyis a nyilvánosság kérdéskörére.

A résztvevők ezt követően megtekinthették a piacot is, s közben megvitatták a három nap tartalmát és érdekességeit.

Éles Krisztina 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.