Miért jó közösségszervezőnek lenni?

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Pest Megyei Igazgatóság

A közösségszervezés létszükségletté nőtte ki magát napjainkban. Az internet és a különböző technológiával ellátott eszközök a közösség ellenségévé váltak, elhidegültek az emberek egymástól. Szerencsére ma már ez nem így van, sikerült az internetet a közösség mankójának használni.

Egyre több közösségi színtér alakult, ahol összegyűlhetnek a különböző érdeklődési körű emberek és megoszthatják, fejleszthetik tudásukat, együtt. Mindez nem is jöhetett volna létre, ha nincsenek közösségszervezők. A közösségszervező maga a központja minden egyes társulatnak, civil szervezetnek, kulturális programnak stb. Természetesen ez nem az a szakma, ahol pihenni lehet nap közben, a közösségszervezőknek nincs megállás. Napirendi ponton van a pörgés, a jókedv, a hangulatos események, a közösségfejlesztő ötletek és a kapcsolattartás (természetesen egy jó névmemória sem árt, ha kedvet kaptál ehhez a szakmához).

Ha egy közösség szervezője lehetsz, az nem csak energiával tölt fel, hanem büszkeség érzettel is, mivel nem mindig egyszerű felkelteni az emberek érdeklődését, de ha sikerül, akkor nyersz egy aktív közösséget, akik jól érzik magukat, szívesen töltenek együtt időt, segítenek egymásnak és megosztják tudásukat egymással. Egy közösség szervezőjének mindig leleményesnek és problémamegoldónak kell lennie. Az élen kell járnia a „trendekkel”: mi az, ami felkelti az emberek érdeklődését, mivel lehet becsalogatni őket egy jó közösségi, illetve kulturális programra. Egy jó közösségszervezőnek értenie kell a különböző korosztályú csoportok nyelvén, így például az idősebbek és a fiatalabbak igényeit is ki kell elégíteniük. A sok-sok feladat mellett nem árt, ha mindig pozitív és mindenre nyitott az ember, hiszen bármi kisülhet egy új ötletből, ami magasabb szintre emeli a közösségi együttléteket.

Személy szerint engem ez mind megfogott, amikor ezt a szakirányt választottam. Igenis nagyon fontos, hogy megmaradjanak az emberi kapcsolataink és fejlesszük/építsük őket. Ezeket leginkább egy közösségi színtérben lehet gyakorolni. Az ifjúság kérdése a legfontosabb számomra, mivel az ő korosztályukat lehet a legnehezebben bevonni különféle programokba. Ennek segítéséhez szeretnék hozzájárulni a közeljövőben, szeretnék én is részese lenni a közösség építésének. Szerintem sok minden lehet egy közösségszervező, de leginkább egy család része. Egy anyukához tudnám hasonlítani őket, aki összetartja a családot, vezeti őket, vigyáz rájuk és mindig az ő érdeküket nézi.

Bősz Karina Bianka – szakmai gyakorlatos hallgató, BGE közösségszervezés szak

 

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.