Mesterműhely Komárom-Esztergom megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatósága partnerségben A Vértes Agorájával és Vértesszőlős Község Önkormányzat Közművelődési Közösségi Színterével 2019. november 28-án rendezte meg Mesterműhely elnevezésű szakmai találkozóját, amelynek célja a tatabányai járás településein dolgozó közművelődési szakemberek hálózatosodásának támogatása és módszertani segítése volt.

A rövid ráhangoló gyakorlatot követően a térségi szakemberek Monos Kriszta, A Vértes Agorája térségi feladatellátásért felelős kollégájának előadását hallgathatták meg. Megismerték a kulturális központ térségi települései számára 2020-ban elérhető programkínálatot, amelyek segítségével a közművelődési alapszolgáltatások egyes részfeladatai lefedhetőek. Ezt követően közös gondolkodás és diskurzus keretében rangsorolták, hogy célcsoportjaik számára melyek a legfontosabbak.

A jövőre nézve célként fogalmazódott meg, hogy az egészségkultúra fejlesztése érdekében megvalósított tevékenységeket összefogva, a térség 10 településén egységesebb formában kínálják azokat a lakosság részére.

A jó hangulatú beszélgetést az informatikai eszközök közművelődési alkalmazási lehetőségeit előtérbe helyező műhelymunka követte, amelyet a Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának közművelődési referensei vezettek. Első, ráhangoló gyakorlatként Jáger Dávid mutatott be okostelefonnal játszható kvízt, amelynek témája a megyei értéktárban szereplő értékek voltak.

Ezt követően a résztvevők újabb kihívásokkal szembesültek: partneri adatbázis készítéséhez kötődő kompetenciákat sajátítottak el táblázatkezelő szoftver alkalmazásával. Majd Edelmayer Zsolt bemutatta, hogy az okostelefon egyszerre alkalmas videókamerának és videó vágóprogramnak is, különböző egyszerű, ingyenes alkalmazások segítségével. A résztvevők maguk is kipróbálhatták, megtapasztalhatták, hogyan valósítható meg a közösségi médiában különféle mozgóképes tartalmak előállítása a rendelkezésre álló eszközökkel.

Ezt követően ismét A Vértes Agorája térségi feladatellátása került fókuszba: a résztvevők közös munkában dolgozták fel, hogyan tudnak tartalmakat megosztani a térségi információkat csatornázó közösségi média felületén.

Lezárásként az okostelefonok alkalmazásával interaktív módon adtak visszajelzést a résztvevők: a válaszaikat élőben összesítve grafikonos és szófelhős megjelenítéssel.

Edelmayer Zsolt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.