Megvalósult a második pódiumbeszélgetés Komárom-Esztergom megyében

Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóság

A Nemzeti Művelődési Intézet Komárom-Esztergom Megyei Igazgatóságának szervezésében 2021. március 18-án valósult meg a második online pódiumbeszélgetés a közművelődésről.

Ez alkalommal Kistelepülések és közművelődés témában beszélgetett Tóth Ágnes, Gyermely-, és Vandrovnik Klára, Baj Község Önkormányzatának közművelődési szakembere. Az eszmecserét elsősorban a Közművelődési Foglalkoztatási és Képzési Programba (KFKP) újonnan belépett Komárom-Esztergom megyei kollégák számára rendezte meg az igazgatóság. A résztvevők két olyan tapasztalt közművelődési szakembertől hallhattak élményeket, tapasztalatokat, bevált gyakorlatokat, akik „örökmozgóként” fáradhatatlanul dolgoznak a településeik közösségeiért.

Gyermelyi munkája kezdetén Tóth Ágnes, közművelődési referens kapcsolatok kiépítésével, szülői közösségek tagjaként kezdett részévé válni a település életének. A kb. 1500 lélekszámú Gyermelyen kezdetben egy 5-6 fős szervezői csapattal kezdett programokat szervezni, melyeken a lakosság először csak passzív befogadóként volt jelen, idővel pedig önkéntes segítőkké, aktív közösséggé értek. A településen jelenleg nincsen olyan létesítmény, amely minden közösségnek otthont nyújthat, ezért még a járványhelyzet előtt több kisebb helyszínen (pl.: ifjúsági klubbá átalakított szolgálati lakásban, erdei iskolában) gyűltek össze a művelődő közösségek. Ágnes a kezdetben dinamikus változásokon áteső alapítványokkal, sportegyesületekkel, táncos és énekes csoportokkal a korlátozások idejében is igyekszik tartani a kapcsolatot, hogy támogatást nyújtson. A hallgatósággal megosztotta azt is, hogy nem csak a saját és a környező településeken élő szerveződésekkel ápolnak jó kapcsolatot, hanem a határon túli magyar testvértelepülésekkel is.

Vandrovnik Klára 7 éve dolgozik a baji Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér (IKSZT) kulturális szervezőjeként. A településen számos klub és egyesület működik, emellett pedig nagy a lelkesedés a pajtaszínház iránt is. Beszámolt arról, hogy a borászataik és a hagyományőrzők együttműködésében milyen lehetőségeket lát, melyekkel segíthetik a sváb kultúra életben maradását. A jelenlegi helyzetben folyamatos az újratervezés. „Közösségi élményt most nem adhatunk, de mosolyokat igen.” – ezzel a mottóval hívta fel a hallgatók figyelmét arra, hogy egy igényes plakát, egy ablakdísz vagy egy utcai dekoráció milyen erővel bír most, nem csak az ünnepnapokon, hanem a hétköznapokban is. Klára saját ötleteként indította el 2017-ben a „Játék 6árok nélkül” elnevezésű települések közötti vetélkedőt, csapatépítőt, mely egy hagyományőrzést, kompetenciafejlesztést és generációk közötti együttműködést magában foglaló játék Baj, Almásfüzitő, Kocs, Dunaalmás, Vértesszőlős, Neszmély, Ács és Tardos, szomszédos települések között.

Játék 6 árok nélkül (2019 – Ács) – Edelmayer Zsolt fotója

A két szakember a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat által szervezett Megyénk körül megyünk körül elnevezésű pályázat keretein belül fűzte szorosabbra a két település közötti kapcsolatokat. Gyermely és Baj településpárként vett részt a programban, melynek élményeiről közösen számoltak be, biztatva minden közművelődési szakembert arra, hogy az ehhez hasonló lehetőségekkel mindenképp éljenek.

Somogyi Zsuzsanna, Edelmayer Zsolt

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.