Megrendezték a Falusi Krónika Békés Megyei Irodalmi Találkozóját
Megyei irodák / Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei IgazgatóságA Nemzeti Művelődési Intézet Békés Megyei Igazgatóságán, 2020. március 5-én, csütörtökön 11:00 órától rendezték meg az országos és Kárpát-medencei Falusi Krónika – Olvasókörök, közösségek irodalmi találkozója elnevezésű projekt helyi fordulóját, a Falusi Krónika Békés Megyei Irodalmi Találkozóját.
A falusi, a vidéki élet témakörét feldolgozó találkozón a magyar irodalom és hagyomány helyi kedvelői, az ifjúsági és felnőtt korosztályú olvasókörök, irodalomkedvelők, alkotó közösségei és a hozzátartozó érdeklődők jelentek meg. Sipos Andrea megyei igazgató köszöntését követően Somos Léna, a Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium és AMI, Zeneiskola növendékének megnyitó előadásában gyimesi népdalok csendültek fel, majd a projekt ötletgazdája, Török Károlyné Miszori Marianna, a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmai Mintaprogram Központjának vezetője nyitotta meg az előadók műsorát. A sokszínű műsoridőt az előadók versekkel, népmesével és zenés musicalrészlettel gazdagították.
A versszerető, versmondó, prózamondó, mesemondó előadásokat és a választott műveket szakmai zsűri: Tege Antal – Őze-díjas színész és rendező, Szabó Ila – magyar-orosz-német szakos középiskola tanár és költő, Túriné Kovács Márta – a Békéscsaba Polgármesteri Hivatala volt osztályvezetője és a Békéscsabai Életműdíjas kitüntetettje, valamint Csősz Ferenc – a Sinka István Művelődési Központ és Népfőiskola igazgatója és magyar-dráma szakos középiskolai tanár hallgatta meg. A zsűri értékelő visszavonulása után a zsűri nevében Tege Antal, a zsűri elnöke a Békés Megyei Kiváló Falusi Krónikása Oklevéllel minősítette Pataj Andrásnét, a Békéscsaba Városi Nyugdíjas Egyesület Irodalmi Körének tagját a Sinka Istvántól elhangzott kiváló előadásáért. A zsűri két különdíjjal is illette a résztvevőket: a csapatmunkáért Ladányi Lászlóné által vezetett, muronyi Hangyaboly Társulatot, és a saját verset előadó Vesho-Farkas Zoltánt, a csanádapácai Szavakon túl – Irodalmi Kör egyik alapítóját.
A program legfőbb eredménye, hogy a résztvevők megtapasztalhatták az irodalom szeretetén keresztül, annak összekovácsoló, közösségépítő erejét. Az elhangzott előadásokat hallgatva a résztvevők megismerhették egymás gondolatait, s így az előadásokban megelevenedett betűk által a közösségi élményt mindenki hazavihette magával.
Medvegy-Andelic Marija